Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan bütün okullar bakanlık ve il milli eğitim müdürlüğü müfettişleri tarafından çeşitli zaman aralıklarında denetleniyor. Bakanlık okullara ve öğretmenlere yönelik denetimlerini sürdürüyor. Peki müfettişler teftişlerde nelere dikkat ediyor, öğretmenler, müdürler, okullar denetlenirken hangi belgeler talep ediliyor ve nelere bakılıyor?

HANGİ OKULLAR DENETLENECEK

Milli Eğitim Bakanlığı, bünyesinde bulunan okulları zaman zaman denetliyor. Bakanlık bu denetleme iş ve işlemlerini belli bir takvime bağlamış durumda. İlgili mevzuata göre okullar en az iki yılda bir denetleniyor. Bu kapsamda son iki yılda denetlenmeyen bütün okulların denetimleri yapılacak. Okulların denetiminde okul yöneticileri ve öğretmenler teftiş geçirecekler.

Denetimlerde okulların temizliğine, sınıfların eğitim öğretime hazır olup olmamalarına, binaların durumuna, iş güvenliği tedbirlerine, okul bahçelerinin durumundan okulun fiziki yapısına kadar bütün detaylara bakılıyor.

ÖĞRETMEN DENETIİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLİYOR?

Milli eğitim müdürlükleri tarafından valilik kararı ile görevlendirilen müfettişler, okulların denetiminin yanında öğretmenleri de denetliyor. Öğretmenlerden yıl içerisinde tutması gereken tutanaklar, planlar, yapılan çalışmalar ile ilgili belgeler ve dosyalar istemiyor.

MEB’den öğretmenlere istediği ilde memlekette haziran semineri yapma kararı MEB’den öğretmenlere istediği ilde memlekette haziran semineri yapma kararı

Ayrıca okul müdürü ve müdür yardımcıları da denetleniyor. Okul müdürlerinden öğretmenlerin dosya bilgilerinden okul aile birliği evraklarına, kuruma alınan malzemelerden, çeşitli nedenlerle yapılan harcama belgelerine, öğrenci işlemlerine kadar tüm detaylarla ilgili belgeler isteniyor ve titiz bir şekilde inceleniyor. öğretmenlere yapılan ödemeler, ek ders ücretleri, kurs çalışmaları, bu kurslara ödenen ücretler gibi detaylarda denetimler arasında yer alıyor.

Milli eğitim müfettişleri tarafından okullarda yapılan denetimler sonucunda oluşturulan rapor milli eğitim müdürlüklerine gönderiliyor. Eksiklik varsa milli eğitim müdürlükleri okullara bir ay içerisinde bu eksiklikleri gidermesi yönünde yazı gönderiyor.