Türk Eğitim Sen TES 15 ilçede yetkiyi aldı ve yetkili sendika oldu Türk Eğitim Sen TES 15 ilçede yetkiyi aldı ve yetkili sendika oldu

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, taşra teşkilatında görevli öğretmen, idareci ve bakanlık personeli olan tüm görevlilere maaş ödülü sürecini başlattı. Bu bağlamda okul idareleri, milli eğitim müdürlükleri gerekli öalışmaları yapıyor. İşte öğretmenlere ödül ile ilgili detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere ve diğer personele maaş ödülü verilecek. Her yıl verilen bu maaş ödülleri ile ilgili değerlendirme süreçleri devam ediyor. Maaş ödülü alan öğretmenlerin öncelikle 3 başarı belgesi almış olması gerekiyor. Üç başarı belgesi alan öğretmenler arasından şartları tutanlar maaş ödülü teklifi ile bakanlığa bildiriliyor. Bakanlık tarafından bu öğretmenlere maaş ödülü veriliyor ve maaş ödülü listeleri Tebliğler Dergisi'nde yayımlanıyor.
Bu öğretmenler arasında bazı çalışmaları yapanlar maaş ödülünde ön plana çıkabiliyor. Bu kriterler arasında ise bir buluş yapmak, faydalı ve bilimsel çalışmalar yapmak, yaptığı yeniliklerle verimliliği artırmak gibi bazı hususlar yer alıyor.

3 Defa başarı ödülü alan öğretmenlerden bu çalışmaları yapanlar ve okul yöneticileri tarafından belirlenenler ilçe milli eğitim müdürlüklerine bildiriliyor. İlçe milli eğitim müdürlüklerinde yapılan değerlendirmelerin ardından maaş ödülüne layık görülen öğretmenler ve diğer personel bakanlık birimlerine iletiliyor. Bakanlık tarafından öğretmenlere yönelik işlemler tamamlanıyor ve öğretmenlere maaş ödülü veriliyor. Öğretmenlerin isimlerinin Tebliğle Dergisi'nde yayımlanmasının ardından öğretmenler maaş ödülünü alabiliyor. Maaş ödülü ise bakanlık tarafından belirlenen miktarda oluyor. Okul yöneticilerinin haziran ayı içerisinde öğretmenlerin isimlerini ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirmesinin ardından ilçe müdürlüklerinde yapılan değerlendirmeler temmuz ayında sonlandırılıyor ve maaş ödülü alacak öğretmenler tespit ediliyor.
Özellikle son yıllarda maaş ödülü alan öğretmen ve milli eğitim bakanlığı personelinin listesine bakıldığında, okul yöneticilerinin büyük bir çoğunluğu oluşturması dikkat çekiyor. Bu durum öğretmenlerin tepkisine neden oluyor. 2024 yılı aylıkla ödüllendirme listesinde durumun değişip değişmeyeceğini hep beraber göreceğiz.