MÜLAKATLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ SÜRECİ BAŞLATTIK MÜLAKATLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ SÜRECİ BAŞLATTIK

Milli Eğitim Bakanlığı, nihayet yeni Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu hazırlayarak Türkiye Büyük Millet Meclisine sunacak. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yaptığı açıklamada meslek kanununun hazır olduğunu ve önümüzdeki günlerde açıklanacağını duyurdu. Milli Eğitim Bakanlığının açıklayacağı düzenlemede hangi maddelerin yer alacağı bilinmiyor. Şimdiye kadar sızan bilgilere göre uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavının kaldırılacağı ve bunun yerine yeni bir sistem getirileceği söylentileri var.

Öğretmenler ise yeni meslek kanunundan çok şey bekliyor. Yeni meslek kanununun çıkması ile birlikte yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmadan, öğretmenlerin ihtiyacını karşılayacak, beklentilere cevap verecek bir kanuna kavuşmak isteyen öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığından şunları bekliyor:

1- Uzman öğretmenlik sınavı kaldırılsın, sınav yapılmasın.

2- Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için gerekli olan süre şartı yeniden düzenlensin ve düşürülsün.

3- Ücretli öğretmenlik süreler uzman Öğretmenlik ve başöğretmenlik başvurularını geçerli olsun.

4- Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik tazminatları artırılsın, uzman öğretmen öğretmenlerine başöğretmen ek ders ücretleri artırımlı ödensin.

5- Uzman öğretmen ve başöğretmen olanlara her bir yeni ünvanda bir derece verilsin.

6- Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik tazminatları emekliliğe yansıtılsın.

7- uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik başvurularında geçerli olan kademe ilerlemesi durdurma cezası almaması şartı kaldırılsın.

8- Öğretmene şiddet ile ilgili önemli yaptırımlar getirilsin. Öğretmene şiddetin cezaları artırılsın. Önlenmesi için yeni tedbirler alınsın.

9- Öğretmen atamaları belli bir standarda bağlansın, ne zaman yapılacağı, atama tarihinin ne zaman açıklanacağını Daha önceden belli olsun, mülakat kaldırılsın.