Öğretmenler yılda dört kere mesleki seminere alınıyor. Eylül ayında okulların açılmasından önce, kasım ve Nisan ara tatillerinde ve haziran ayında okulların kapanmasını ardından öğretmen seminerleri başlıyor. Eylül ve kasım seminerleri online olarak yapılmış, Nisan semineri ise bayram tatili ile birleşmişti. Peki haziran mesleki çalışmalar yüz yüze mi olacak, öğretmenler istediği ilde, memlekette seminer yapabilecek mi? İşte detaylar:

Temmuz memur maaşında 18,72 ve %15 zam ile meslekler ve yeni zamlı memur maaşları Temmuz memur maaşında 18,72 ve %15 zam ile meslekler ve yeni zamlı memur maaşları

Öğretmenler, 2023-2024 eğitim öğretim yılının sonunda yapılacak olan öğretmen seminerlerini haziran ayında gerçekleştirecek. Haziran seminerlerinin yüz yüze olması bekleniyor. Peki öğretmenler haziran ayı mesleki çalışmalarını kendi memleketinde yapabilecek mi, öğretmenlere istediği ilde haziran semineri yapma olanağı sağlanacak mı?

2023-2024 eğitim öğretim yılı 14 Haziran Cuma günü sona erecek. Öğretmenler 14 Haziran tarihinde öğrencilere karne verecek ve öğrenciler için eğitim öğretim dönemi sona erecek. Öğrenciler üç aylık tatil sürecine girecekken öğretmenler seminer programına başlayacak. Milli eğitim bakanlığı tarafından Öğretmenlere yönelik olarak mesleki çalışmalar düzenlenecek. Öğretmenlerin mesleki çalışmaları 31 Temmuz’a kadar devam edecek.

Öğretmenler, seminerin yüz yüze yapılması durumunda mesleki çalışmalarını görev yaptıkları okullarda gerçekleştirecekler. Ancak bakanlık çeşitli yıllarda öğretmenlerin işini kolaylaştıracak kararlar aldı. Bu kararlar dahilinde öğretmenler istediği ilde seminer çalışmasına katılabiliyordu. Pandemi sürecine girilmesinin ardından online olarak yapılan seminerler nedeniyle öğretmenlerin böyle bir ihtiyacı hasıl olmamıştı. Ancak milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in 2023-2024 eğitim öğretim yılının eylül ayı öğretmen seminerine yönelik olarak yaptığı açıklamasında haziran seminerlerinin okullarda yapılacağını söylemişti. Bu açıklamaya dayanarak haziran öğretmen seminerlerinin yüz yüze olması bekleniyor.

Haziran öğretmen mesleki çalışmalarının okullarda yapılması durumunda öğretmenlerin istediği ilde, kendi memleketinde seminer yapıp yapamayacağı sorusu gündeme gelecek. Bakanlığın bu konuda öğretmenlere bir kolaylık sağlaması ve haziran seminerlerinin farklı illerde yapılmasına olanak tanıması bekleniyor. Ancak bakanlık, öğretmenlerin böyle bir sorunla karşılaşmaması için online seminer kararını yeniden masaya getirebilir. Önümüzdeki süreçte bakanlık tarafından atılacak adımları takip ederek sizlere duyurmaya çalışacağız.

Sizler de konu ile ilgili fikirlerinizi haber yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.