Milli Eğitim Bakanlığı MEB'in, 2016 yılından beri uyguladığı öğretmen atamalarında mülakat sistemi tamamen kaldırılıyor. Bakanlık yeni düzenleme için harekete geçmiş ve bu kapsamda çalışmalar yapmıştı.Bakanlığın çalışmaları sonuçlandı. 

Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen atamalarında mevcut sistemi tamamen değiştirecek yeni düzenlemesi uygulamaya konuluyor. Bu kapsamda MEB, öğretmen atamalarında mülakat sistemini son kez uygulayacak. Bu yılki atamalarda uygulanacak mülakat %50 KPSS puanı + %50 mülakat puanı sisteminin uygulanmasının ardından 2025 yılı öğretmen atamalarından başlamak üzere yeni ve şimdiye kadar hiç denenmemiş bir sistem MEB tarafından uygulamaya konulacak. Bu uygulamada mülakat olmayacak, KPSS ise sadece öğretmenlerin atama sürecine alınmasında etkili olacak. 

Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen atamalarında uygulamaya koyacağı yeni sistemde öğretmenler KPSS puanına göre bakanlık tarafından verilecek olan eğitime başlatılacaklar. Bu eğitimde başarılı olan öğretmenler bakanlık kadrolarına atanmaya hak kazanacak. Öğretmen Akademisi olarak adlandırılan yeni eğitim sisteminde üniversiteyi bitiren adaylar KPSS'ye girecek. Bakanlık tarafından belirlenen sayıda aday KPSS puanına göre akademiye alınacak. Öğretmen olarak atanmak isteyenlere 550 saat akademi eğitimi verilecek. Eğitimin bitmesinin ardından sınavı kazanlar için atama süreci başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı bu uygulamayı Öğremtenlik Meslek Kanunu ÖMK kapsamına alacak. Yeni ÖMK'da bu maddenin yer alması bekleniyor. Akademi eğitimini tamamlayıp atanan öğretmenler 3 yıl sözleşmeli öğretmen olarak görev yaptıktan sonra memur kadrosuna atanacak.

MEB'in bu çalışmalarının detaylarını Bakan Yusuf Tekin geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Bakanlığın konuyla ilgili düzenlemeleri en net şekilde yeni ÖMK'nın açıklanmasının ardından netleşecek.

Öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılması için Geylan’dan açıklama Öğretmen atamalarında mülakatın kaldırılması için Geylan’dan açıklama

Atama bekleyen, mülakata karşı çıkan öğretmenlerin önüne yeni sistemin getirilmesi ile ilgili görüş, öneri ve düşüncelerinizi haberin yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.