İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nde, kardeş şehir olan Ukrayna'nın Odessa Belediyesine savaş ve olağanüstü koşullar nedeniyle 41 jeneratör ile 10 toplu taşıma otobüsünün gönderilmesine onay verildi.

İBB Meclisi mart ayı toplantısının üçüncü oturumu, Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında Saraçhane'deki belediye binasında yapıldı.

İBB ile kardeş şehir olan Odessa Belediyesinin savaş ve olağanüstü koşullar nedeniyle talep ettiği farklı güçlerdeki 41 jeneratör ile 10 toplu taşıma otobüsünün 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 74. maddesinde belirtilen usul izlenerek AFAD Başkanlığı aracılığıyla gönderilmesine onay verildi.

- Belediyenin bazı taşınmazlarının satışına onay verildi

Mecliste, mülkiyeti İBB'ye ait taşınmazların satışı da gündeme geldi.

Mecliste, komisyon raporları doğrultusunda Pendik Dolayoba ve Kurtköy Mahallesi, Eyüpsultan Esentepe Mahallesi, Ataşehir Yenisahra Mahallesi, Kağıthane Merkez, Gürsel ve Talatpaşa mahalleleri, Kartal Cevizli Mahallesi ile Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi'nde mülkiyeti belediyeye ait bazı parsel ve hisselerin satışına onay verildi.

Şişli Paşa Mahallesi ve Eyüpsultan Alibeyköy Mahallesi'ndeki taşınmazın imar barışına göre satışı onaylandı.

Kartal'daki bir taşınmazın "dayanaklarının eksik olması" gerekçesiyle satışı iade edildi. Bahçelievler'deki bir taşınmazın ise "kentsel dönüşüm çalışmalarında ve riskli yapıların tasfiyesi işlemlerinde değerlendirilmesi" gerekçesiyle satışı reddedildi.

- 45. İstanbul Maratonu birincisine 30 bin dolar ödül verilecek

Meclis'te, 45. İstanbul Maratonu, İstanbul Yarı Maratonu, İstanbul'u Koşuyorum Yarışları, Triathlon İstanbul Şampiyonası, Bisiklet Yarışları, Su Sporları Festivali, İstanbul Kürek Şampiyonası ve e-spor oyunlarında verilecek para ödülü miktarının belirlenmesi görüşüldü.

Bütün spor kategorilerinde toplam 2 milyon 834 bin lira, 470 bin dolar ve 6 bin 10 avronun kategorilere göre ödül olarak verilmesi teklif edildi.

Hürjet ve Atak-2 uçmaya hazırlanıyor Hürjet ve Atak-2 uçmaya hazırlanıyor

Bu kapsamda, 45. İstanbul Maratonu'nda erkekler ve kadınlar birincisine otuzar bin dolar, ikincisine on beşer bin dolar, üçüncüsüne onar bin dolar, 30 Nisan'daki İstanbul Yarı Maratonu'nda, birincisine onbeşer bin dolar, ikincisine onar bin dolar, üçüncüsüne sekizer bin dolar ödül verilmesi talep edildi.

Bu haliyle oylanan madde, oy birliğiyle kabul edildi.