Yapılan açıklamada Yarın (3 Şubat 2023 cuma günü) Norveç'te Kur’an-ı Kerim’e karşı saldırı içeren bir eylem gerçekleştirileceğinin duyulması üzerine Dışişleri Bakanlığı, Norveç'in Ankara Büyükelçisini çağırdı. Yapılan görüşmenin hemen ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Norveç'in Kur'an-ı Kerim yakılmasına verdiği izni iptal ettiğini açıkladı..

Büyükelçi ile gerçekleştirilen görüşmede Kur'an-ı Kerim'e karşı yapılacak provokatif eylemin Norveç'in engellenmemesi yönündeki davranışın kınandığı vurgulandı..

Yapılan görüşmeden sonra Dışişleri Bakanlığından şu açıklamalara yer verildi;

"Norveç’te yarın (3 Şubat 2023 cuma günü) kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e karşı saldırı içeren bir eylem gerçekleştirileceğinin duyulması üzerine Norveç’in Ankara Büyükelçisi biraz önce bakanlığımıza çağırılmıştır. Büyükelçi’ye, Norveç’in açıkça nefret suçu niteliğindeki söz konusu provokatif eylemin engellenmemesi yönündeki yaklaşımını en güçlü şekilde kınadığımız ve bu tutumun kabul edilemez olduğu iletilerek, bu eyleme izin verilmemesini beklediğimiz vurgulanmıştır." 

Honduras, Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesti Honduras, Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesti

Son dakika açıklamasında bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin uyarısı sonucunda Norveç'in Kur'an-ı Kerim yakılmasına verdiği izni iptal ettiğini duyurdu..