Milli Eğitim Bakanlığı MEB, okullarda birinci dönem ve ikinci dönem olmak üzere toplam iki ara tatil uygulamasını devam ettiriyor. Bakanlığın uygulamasında birinci dönem ara tatili kasım ayında, ikinci dönem ara tatili ise nisan ayında yapıldı. 2023-2024 eğitim öğretim yılının birinci ara tatili 2023 yılında kasım ayında uygulandı. Bu tatilde öğrenciler okula gitmedi ve dinlenme fırsatı buldu. Ardından 15 tatil sürecine giren öğrenciler için Nisan ara tatili merak konusu oldu. Çünkü 2024 yılı Nisan ayında yapılacak olan ikinci dönem ara tatili kurban bayramına denk geliyor. Bu durum ara tatilin tarihini değiştirip değişmeyeceğii sorularını gündeme getirmişti. Öğrenciler ara tatil haklarının saklı tutulmasını ve başka bir tarihte tatil yapılmasını çeşitli mecralar üzerinden gündeme getirdiler.

MEB öğretmenleri istemese de başka okula görevlendirebilecek MEB öğretmenleri istemese de başka okula görevlendirebilecek

Ara tatili tarihini değiştirilmesi konusu Bakan Yusuf Tekin gündemine denk geldi. Milli Eğitim Bakanı Tekin, para tatilinin tarihini değiştirilmesi hususunda olumlu sinyaller verdi.

Nisan ara tatilinin mayıs ayına kaydırılması durumunda tatilim 11 Mayıs-15 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirmesi gündeme gelecek.

İş günü olarak beş gün yapılacak olan tatil hafta sonu günleri yani cumartesi pazarların eklenmesi ile birlikte dokuz gün olacak. Her yıl olduğu gibi bu yılda tatilde sadece öğrenciler yararlanacak. Öğretmenler ise o tarihlerde seminer çalışmaları yapacak.

Öğrenciler genel görüş olarak tatilin faydalı olacağı, yoğun ders yükünün getirdiği yorgunlugu atarak dinlenmek için bir fırsat olacağı yönünde düşüncelerini aktarırken velilerin bazıları çocukların dinlenmesi açısından tatilin bir fırsat olacağını, bazıları ise tatilin gereksiz olduğunu ve buna ihtiyaç olmadığını belirtiyor. Uzmanlar ise öğrencilerin yapacağı tatilin dinlenmeleri ve kendilerini yenilemeleri açısından önemli olabileceği yönünde görüş belirtiyor.

Milli eğitim bakanlığı tarafından Nisan ara tatili ile ilgili alınmış henüz kesin bir karar bulunmamakta, bakanlık tarafından alınacak karar sitemiz tarafından okullarına duyurulacaktır.

Sizler  de ara tatilin tarihinin değiştirilip değiştirmemesi konusundaki düşüncelerinizi yorum kısmına yazarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.