Memur maaş zammının belli olmasına artık sayılı saatler kaldı. Türkiye’de kamu kurumu kuruluşlarında görev yapan milyonlarca memur, sözleşmeli personel ile birlikte memur emeklilerinin maaş zammı da 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü açıklanacak olan haziran ayı enflasyon rakamları ile birlikte kesinleşecek.

TÜİK tarafından açıklanan resmi veriler baz alınarak belirlenen memur maaş zamları 3 Temmuz’da açıklanacak olan 2024’ün ilk yarısının son enflasyon verisi ile birlikte netleşecek. Beklentiler ise %20 civarında bir memur maaş zammının yapılması yönünde. Bu maaş zammını %10 oranında hükümet tarafından yapılan zam ve %10 civarında Oluşması beklenen enflasyon farkı oluşturacak. Bu zam tüm memurlara, memurların ek ödemelerine, tazminatlarına yansıyacak. Bu zamla birlikte farklı kalemlerden maaş alan vatandaşların da maaşları artış gösterecek.

Temmuz maaş zammı ile birlikte emeklilerin maaşı da artış gösterecek. SGK ve Bağkur emekliler ile birlikte memur emeklilerin maaşı da artacak. Temmuz maaş zammı ayrıca emekli, dul ve yetim, gazi maaşı gibi tüm maaşlı kesimin gelirini artıracak.

Saraybosna'da İsrail'in Gazze'ye saldırıları protesto edildi Saraybosna'da İsrail'in Gazze'ye saldırıları protesto edildi

Yaklaşık olarak 16 milyon memur, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı da netleşecek. Memur göstergelerine göre belirlenen çok sayıda kalemde yapılacak artış da netleşecek.

Memur maaşlarının temmuz ayında artmasıyla birlikte 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı ve engelli maaşı da artacak. Şehit dul yetim aylıkları da bu kapsamda güncellenecek.

Kıdem tazminatı tavan tutarı artacak

Çalışanlar için en önemli güvencelerden biri olarak bilinen kıdem tazminatı da memur zammından etkilenen kalemlerden biri olacak ve memur maaş zammı ile birlikte bu Artış gösterecek.

Kıdem tazminatı, kişinin her yıl için çalıştığı süredeki 30 günlük brüt ücreti tutarında veriliyor. Tavan tutarın belirlenmesinde de memur zammı etkili olacak.