Uzman Öğretmenlik başöğretmenlik içeren ÖMK için tarih belli oldu Bakan Yusuf Tekin’den son dakika açıklaması Uzman Öğretmenlik başöğretmenlik içeren ÖMK için tarih belli oldu Bakan Yusuf Tekin’den son dakika açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı MEB'den milyonlarca ortaokul ve lise öğrencinin beklediği açıklama nihayet geldi. Bakanlık tarafından yapılan son dakika açıklaması ile durum netlik kazandı.

Milli Eğitim Bakanlığı 2023-2024 eğitim öğretim yılında yönetmelik ve uygulama bazında önemli değişiklikler yapmıştı. Bu değişikliklerin bir kısmı öğretmenleri ve idareciler ilgilendirirken önemli bir kısmı da direkt olarak öğrencileri ilgilendiriyordu. Yapılan bu değişikliklerin en önemlilerinden biri de ortaokul liselere getirilen ortak sınavlar oldu. Birinci dönemde ortak sınavlar gerçekleştirildi. İkinci dönemde ise ortak sınavların ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. MEB milyonlarca öğrencinin bu merakını giderdi ve ortak sınav tarihlerini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul ve liselerde ikinci kez yapılacak olan Türkçe ve Matematik ortak sınav tarihlerini açıkladı. Ortaokul 6. sınıf Türkçe ile lise 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı dersleri için 26 Mart Salı, matematik dersleri için 27 Mart Çarşamba günü ülke genelinde ortak sınav yapılacak. Sorular, çoktan seçmeli, açık uçlu veya kısa cevaplı olacak.

Milli Eğitim Bakanlığından ortaokul liselerde yapılacak olan ortak sınavlarla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, 2023-2024 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde yapılacak ortak yazılı sınav tarihlerine ve ortak sınavlara yönelik konu soru dağılım tablolarına ilişkin bilgilere yer verildi.

MEB tarafından yapılan açıklamaya göre, ülke genelindeki birinci yazılı sınavları 6. sınıf Türkçe ile 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı dersleri için 26 Mart 2024 Salı, matematik dersleri için 27 Mart 2024 Çarşamba günü yapılacak.

Bu doğrultuda, sınavların kapsam geçerliğinin artırılması ve öğrencilerin sınavlara daha bilinçli hazırlanması için hangi konu ve kazanımdan kaç soru sorulacağını gösteren konu soru dağılım tabloları hazırlanarak yayımlandı.

Ülke geneli yapılacak ortak yazılı sınavlar; ortaokul 6. sınıf Türkçe dersi 14 çoktan seçmeli ve 2 açık uçlu veya kısa cevaplı olmak üzere toplam 16 sorudan; 6. sınıf matematik dersi 10 açık uçlu veya kısa cevaplı sorudan oluşacak.

Lise 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı dersi ortak sınavı ise 7 açık uçlu veya kısa cevaplı sorudan; matematik dersi 8 adet açık uçlu veya kısa cevaplı sorudan oluşacak.