Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, eğitim alanında faaliyet gösteren sendika ve dernek temsilcilerine yönelik bu akşam Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bir akşam yemeği düzenleyecek. Etkinlikte, yeni eğitim-öğretim müfredatına ilişkin görüşlerin alınması beklenirken, bazı sendika başkanları davete katılmayacaklarını açıkladı.

Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay ve Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak, daveti "samimi bulmadıkları" gerekçesiyle katılmama kararı aldılar. Türk Eğitim-Sen ise yurt dışı programları nedeniyle etkinliğe katılamayacak. Eğitim Bir-Sen, davete katılacak sendikalar arasında yer alıyor.

Maaş Zammı Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Zammına Tam Yansımayacak Maaş Zammı Öğretmenlerin Ek Ders Ücreti Zammına Tam Yansımayacak

"Yemek Davetinde Figüran Olmayız"

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay, Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendilerini de yemeğe davet ettiğini ancak bu daveti reddettiklerini belirtti. Özbay,

"Öğretmenlik mesleğini her sözüyle itibarsızlaştıran, meslek kanunundan müfredata hiçbir konuda fikrimizi dikkate alıp uygulamaya geçirmeyen, kendisini meşrulaştırmaya çalışan bir bakanlık anlayışının yemek davetinde figüran olmayız" ifadelerini kullandı. Özbay, eğitimin paydaşlarıyla yemekte buluşma iddiasının şüpheli olduğunu ve kimlerin davet edildiğinin belirsizliğine dikkat çekti. Özbay, "Cemaat ve tarikatlara ‘Sivil toplum kuruluşu’ denerek bu etkinliğe davet edebilirler. Bakan ile birlikte bir yemek yeme ihtiyacımız yok, sorunları çözme ihtiyacımız var. Önceliğimiz bu" dedi.

"Yemek Mi Yiyecekler, Müfredatı Mı Görüşecekler?"

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kemal Irmak da Tekin’in yemek davetine katılmayacaklarını duyurdu. Irmak, daveti "samimi bulmadıklarını" ifade ederek,

"Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında görüş almak için bizi çağırdılar ama bize metni vermediler. Metni kendileri okudular, görüş istediler. Aynı şeyi burada da yapacaklar. Bu kısa sürede yemek mi yiyecekler, yoksa müfredat görüşümü alacaklar? Her şey bir formaliteden ibaret. Bakan Tekin’i samimiyetsiz buluyoruz. Buna ortak olmayacağız" dedi.

Eğitim alanında faaliyet gösteren sendika ve derneklerin katılımıyla düzenlenecek olan bu etkinlik, çeşitli tartışmalara sahne olmadan başlamış durumda. Eğitim Bir-Sen’in katılımıyla devam edecek olan yemekte, yeni müfredat hakkında fikir alışverişinde bulunulması bekleniyor. Ancak, etkinliğe katılmayan sendika başkanlarının eleştirileri, Bakanlık ve sendikalar arasındaki iletişim kopukluğunu bir kez daha gözler önüne serdi.