Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okul öncesi eğitimde yükselen rakamlara işaret ederek, “7 bin öğretmenin 7 bin 503’ünü okul öncesi öğretmen olarak almıştık. Orada ciddi bir süreç yaşadık. 2022’nin sonunda, 3 yaştaki yüzde 9 olan okullaşma oranı yüzde 16’ya çıktı. 4 yaştaki yüzde 16, yüzde 38’e çıktı. 5 yaştaki yüzde 65, yüzde 99’a çıktı. Üstelik 5 yaş eğitimi zorunlu olmamasına rağmen. Bu oran İstanbul’da yüzde 45’teydi, şu an ise yüzde 92’de”  diye belirtti..

 Ülke genelinde 280 bin kayıt dışı öğrenci olduğunu,  bunların 240 binin lise çağında olduğunu belirten Bakan Özer, il müdürleriyle ve ilçe müdürleriyle toplantı gerçekleştirdiklerini ve ailelerle temaslar kurulacağını aktardı: “İlkokul, ortaokul ve liseden. Bunun 240 bini liseden, ilkokul ve ortaokulda kayıt dışı çok az öğrenci var. 11 bin ilkokulda, kalan kısmı ortaokuldan. Bununla ilgili geçen gün bir toplantı yaptık. En fazla kayıt dışı çağ nüfusunun olduğu 8 il var. İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana ve Gaziantep. Tüm il müdürleriyle ve ilçe müdürleriyle toplantı yaptık. Şu anda tek tek seferber olacaklar, ailelerle temas kuracaklar. O çocukların eğitime tekrar dönmeleriyle ilgili seçenekler sunacaklar: Ya okula kayıt ya açıköğretim ya da açık liselerle ilgili seçenekler veya mesleki eğitim merkezlerini kullanma seçeneği. Bir şekilde bunu 3 ay içerisinde yüzde 99’a çıkaracağız.” diye konuştu..

İkinci Dönemin başlamasıyla beraber 6 Şubat 2023 tarihinden itibaren tüm okul öncesi öğrencilerine ücretsiz yemek verileceğini belirten Özer, yemeklerin meslek liselerinde ve öğretmen evlerinde üretildiğini vurgulayarak,  ''Bunu kendimiz planlıyoruz. oğu yemeği kendimiz meslek liselerinde, öğretmen evlerinde üretiyoruz. Bunu da o kapasiteyi kullanarak yapacağız.

Dışarıdan hizmet almayacağız. Eğer mesleki eğitimin yiyecek içecekle ilgili bölümü veya öğretmeni yoksa ancak o zaman dışarıdan hizmet alacağız. Onun haricinde aktif olarak kendi kapasitemizi kullanacağız. Bu birinci adım.

Mansur Yavaş: Öğrencilere 330 Lira Kantin Desteği Ödenecek Mansur Yavaş: Öğrencilere 330 Lira Kantin Desteği Ödenecek

6 Şubat 2023 tarihinden itibaren ikinci dönemin ilk gününden itibaren tüm okul öncesi öğrencilerimize ücretsiz yemek vereceğiz.

Sağlıklı beslenmeleri için diyetisyenler her türlü çalışmayı yapıyor. Yemeklerin kalitesini artırabilmek için 2022'de 5 binin üzerinde aşçı aldık. Okullarda, pansiyonlarda, öğretmen evlerinin yemekhanelerinde, diğer yemekhanelerde aşçı istihdamı sağladık. Millî Eğitim Bakanlığı’nın bazı liseleri İstanbul’da, Ankara’da, farklı illerdeki hastanelerin tüm yemeklerini çıkarıyor. Büyükçekmece Hayriye Doruk Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi ve Beylikdüzü Devlet Hastanesi’nin yemeklerini çıkarıyor. Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ni ziyaret ettim, başhekimiyle görüştüm. Yemek yiyen personel sayısının arttığını söyledi. Hem daha düşük fiyata hem daha sağlıklı hem de hesap verebilecek devlet mekanizması var. Taksim İlkyardım Hastanesi’nin yemeklerini Gaziosmanpaşa Küçükköy Meslekî Teknik Anadolu Lisesi çıkarıyor. Sultangazi Meslekî Teknik Anadolu Lisesi, Esenyurt Hastanesi’nin tüm yemeklerini çıkarıyor.” açıklamalarında bulundu..