İSTANBUL (AA) - "İyi Gelecek Planı" doğrultusunda 2050’ye kadar karbon net sıfır hedefi veren Migros, Dünya Çevre Günü'nde, iklim değişikliğiyle mücadele, su ve enerji tüketiminin verimli hale getirilmesi, gıda israfıyla ve plastik atıklarla mücadele konularında hedef ve çalışmalarına vurgu yaptı.

Brent petrolün varil fiyatı 84,31 dolar Brent petrolün varil fiyatı 84,31 dolar

Şirketten yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilirlik stratejisini ve yol haritasını "İyi Gelecek Planı" çerçevesinde belirleyen Migros, iklim değişikliğiyle mücadele için "1,5 ºC senaryosu" ile uyumlu olarak 2030'a kadar bilime dayalı hedef olarak karbon ayak izini yüzde 42 azaltmayı taahhüt ediyor.

Şirket bu doğrultuda, soğutucu dolaplarda gaz yerine soğutulmuş su döndüren ve patenti kendine ait sistemi mağazalarına yaygınlaştırıyor.

Güneş Enerjisi Santrallerine ve enerji verimliliği dönüşümüne yönelik yatırımlar gerçekleştiren Migros'un, yoğun su kullanımı bulunmamasına karşın verimliliği yüksek ekipmanlar kullanarak su tüketimini yüzde 10 azaltma hedefi de bulunuyor. Aynı zamanda su kaynaklarının korunması ve su stresinin tespiti için operasyonların su riskini değerlendirerek bu doğrultuda planlamalar da gerçekleştiriyor.

Satışında bulunan ürünlerin karbon ayak izini azaltmayı amaçlayan Migros, tedarikçileriyle birlikte hayata geçirdiği "Sürdürülebilir İş Ortakları Ağı Platformu" ile bilgi birikimini ve deneyimini tedarikçileriyle paylaşıyor ve etkiyi birlikte büyütmeyi amaçlıyor.

Gıda imha oranlarını 2030 yılı sonuna kadar yüzde 50 azaltma taahhüdü doğrultusunda emin adımlarla ilerleyen Migros bu kapsamda, 5 yılda 62 milyondan fazla öğünlük gıdayı kurtararak yüzde 50 hedefinin yüzde 30’luk kısmını gerçekleştirdi.

- 2023 yılında 512 ton plastik kullanımının önüne geçildi

Mağazalarında ambalaj atıklarını (kağıt, plastik, metal) organik atık, pil ve atık yağlardan ayrıştırarak toplayan Migros, 2023 yılında 24 bin 420 ton ambalaj atığı geri dönüşüme kazandırdı.

"İş Dünyası Plastik Girişimi"nin de imzacısı olan Migros, 2023 sonuna kadar 493 ton plastik atığın önlenmesi hedefini bu doğrultuda yaptığı iş birlikleri ve süreç iyileştirmeleri ile 512 ton azaltım sağlayarak hayata geçirdi. Ayrıca 2025 sonuna kadar Macrocenter mağazalarında tek kullanımlık plastiklerin doğa dostu ürünlere dönüşümü de Migros’un hedefleri arasında yer alıyor.

Dünya Çevre Günü kutlamaları kapsamında Migros, çevresel sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarıyla ilgili Migros Kariyer Instagram hesabından düzenlediği soru-cevap etkinliğinde kazananlara matara hediye edecek.

Ayrıca Migros Kariyer Instagram hesabında düzenlenen "Çevresel Sürdürülebilirlik Alanında Merak Ettiklerini Sor" etkinliği ile merak edilen sorular yanıt bulacak.

Geri dönüşüm konusunda çalışan farkındalığı için hazırlanan dijital eğitimi çalışanlarına ulaştıracak olan Migros, Genel Müdürlük'te "Atıklardan Sanata" isimli bir atölye çalışması da gerçekleştirecek. Macrocenter’da ise İyi Tarım Uygulamaları, Coğrafi İşaretli Ürünler, Poşetsiz Alışveriş Hareketi, Sürpriz Kutu, STT İndirimli Yeşil Etiket, PET Meyve/Sebze Tabağı konularında farkındalık çalışmaları düzenlenecek.

Kaynak: aa