Hükumet 2022 Ocak ayında memur maaşlarına %30.5 oranında bir zam yaptı. Ancak yaşanan enflasyon, yiyecek içecek, akaryakıt gibi ürünlerdeki fiyat artışları yapılan zammın kısa sürede erimesine neden oldu.
Özellikle mazot ve benzin fiyatlarındaki yüksek artışlar adeta memurları otomobile binemez duruma getirdi. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında ise memur maşlarına zam yapılıp yapılmayacağı güdeme geldi.
Tam da memur maaşlarına ek zam yapılıp yapılmayacağı merak edilirken memur maaşlarına zam için açıklama geldi. İşte o açıklamalar ve haberin detayları:
BASK Genel Sekreteri ve Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ memur maaş artışları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Artışların enflasyona ezildiğini ifade eden ÖĞRETİCİ EK ZAMMIN kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Bilindiği gibi 2021 Ağustos ayında imzalanan 6. Dönem toplu sözleşmeleri ile kamu çalışanlarına 2022 yılı için %5 + %7, 2023 yılı için ise %8 + %6 artış öngörülmüştür.

2021 yılının enflasyon verilerinin beklenenden çok fazla çıkması ve 2022 yılında da yüksek enflasyon beklentisi nedeniyle kamu çalışanlarına ilk altı aylık dönem için %2.5’luk ek zam yapılarak toplamda ilk yarı yıl için %7.5 artış verilmiştir. Ancak daha iki aylık enflasyon %16.45 olmuş memurlar şimdiden %8.95 alacaklı hale gelmiştir.

Geriye kalan dört aylık süreçte de enflasyon kayıplarını ceplerinden karşılayacak olan kamu görevlileri Temmuz ayında bu farkları alacaktır. Toplu sözleşme masasına oturan, bu toplu sözleşmeye tarihi! diyen sendikalar ses çıkarmasa da kamu çalışanlarının mali kayıplarının karşılanması için EK ZAMmın kaçınılmaz olduğunu biz dile getirelim.

Altı aylık dönemler ile alınan enflasyon farkları ZAM değil kaybın gecikmeli karşılanmasıdır. Ancak bu kayıplar geçmişe dönük karşılanmamaktadır. Eğer EK ZAM yapılmaz ve Temmuz ayında enflasyon farkı ile %7 artış verilirse verilecek %7’lik artış yine ilk aylardan enflasyon altında kalacaktır.