Memur maaşına Ocak ayında yeni düzenleme yapılacak. Belirlenen maaş zammına ek artışlar da sağlanacak. Milyonlarca memur ve memur emeklisi yeni yılın gelmesi ile birlikte hesabına yatan maaşlarda artış görecek. bu artışlarla ilgili çeşitli hesaplamalar yapılırken, kesin olan tek şey ise memur maaş zammına ek olarak yapılacak olan artışlar. Memur maaşlarına ne kadar zam gelecek, en düşük memur maaşı kaç TL olacak? Detaylar haberimizde.

Milyonlarca memur ve memur emeklisi, artık bir aydan az süre kalan yeni yılda yapılacak olan maaş zamlarının ne kadar olacağını merak ediyor. İşte memur maaşları ile ilgili olarak yapılacak olan düzenlemeler, zam ve son dakika gelişmelerinin detayları:

2024 Ocak ayının gelmesine sayılı günler kaldı. Ocak ayı ile birlikte memur maaşı ve memur emeklilerinin aylıkların zamlanacak. Memur maaş zammında %15’lik toplu sözleşme zammını ek olarak 2023 yılının ikinci yarısında oluşan altı aylık enflasyon farkı etkili olacak. Peki memur maaşına Ocak ayında ne kadar zam yapılacak. En düşük memur maaşı ne kadar olacak. İşte 2024 yılı Ocak ayında memurların merakla beklediği maaş zammı ile ilgili son dakika gelişmelerini detayları:

2024 Ocak ayı memur zammının ne kadar olacağı ve 4 aylık enflasyon farkına göre en düşük memur maaşı kaç TL'ye yükseleceği gündemin en çok merak edilen konuları arasında yerini aldı. Temmuz ayında enflasyon farkı yüzde 17.55 + 8.077 TL seyyanen zam ile en düşük memur maaşı 11 bin 848 TL'den 22 bin 17 liraya yükselmişti. Ocak ayına yaklaşılmasıyla birlikte yeni zamlı en düşük memur zamlarının ne kadar olacağı da merak konusu oldu. Tüm kamu çalışanları "2024 ocak memur zammı ne kadar olacak? Enflasyon farkına göre en düşük memur maaşı kaç TL'ye yükselecek?" sorularının yanıtını anbean araştırıyor. İşte 2024 memur zammında son dakika gelişmeleri…

4 AYLIK MEMUR ENFLASYON FARKI NE KADAR OLDU

2023 Ekim ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,43 olarak gerçekleşirken 4 aylık enflasyon rakamı da yüzde 29,40 olarak belirlendi. Memur maaş zammı için 6 aylık enflasyon rakamı belirleyici olacak. Kasım ve aralık enflasyon rakamları ile beraber memur zammı da kesinleşmiş olacak.

MEMUR ZAMMINDA 4 AYLIK ENFLASYON FARKI BELLİ OLDU!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, ekim ayında oluşan tüketici fiyatlarına göre aylık enflasyonu yüzde 3.43, on aylık enflasyonu yüzde 55, yıllık enflasyonu da yüzde 61.36 oranında gerçekleşti. Temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarında enflasyon yüzde 29.41 olarak gerçekleşti. Bu durumda SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları için dört aylık dönemde yüzde 29.41 oranında enflasyon farkı ortaya çıktı.

2024 OCAK MEMUR ZAMMI NE KADAR OLACAK?

2024 Ocak ayında 2023’ün ikinci yarısında oluşan ve TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre enflasyon farkı dahil 4 aylık memur zammı yüzde 40,39 oldu. Merkez Bankası MB tarafından açıklanan yıl sonu en düşük enflasyon oranı  beklentisi ise yüzde 65, en yüksek enflasyon oranını da yüzde 68 olarak açıklandı. Buna göre en düşük enflasyon beklentisi olan yüzde 65’lik oranın gerçekleşmesi ön görüldüğünde memur ve emekli memur maaşlarında %50’ye yakın yüzde 49,45 oranında artış olacak.

Ekonomist Muhammet Bayram memur maaş Zamları ile ilgili olarak şunları söyledi: 

"Sayın Cumhurbaşkanı, ekonomi yönetimi en az enflasyon kadar artış yapacağız açıklamasında bulunmuştu. Ekim ayı enflasyonuna kadar sene sonu yüzde 38’ler civarında enflasyon farkı oluşacağını bekliyorduk. Şu anda temmuz, ağustos, eylül ayları ortalama yüzde 25.11 olmuştu. 3 aylık enflasyon farkı yüzde 25 olarak cepteydi. Bu enflasyonun eklenmesi ile beraber yüzde 29.40’lık bir artış, 4 ayın enflasyon farkı cepte.

Karaca Grup, Flying Tiger Copenhagen'ı Türkiye ile buluşturacak Karaca Grup, Flying Tiger Copenhagen'ı Türkiye ile buluşturacak

SSK ve Bağkur emeklilerinin alacağı fark, en düşük emekli maaşının oluşacağı düzey, memur ve memur emeklisinin alacağı fark da çok önemli. Şu anda yüzde 29’lar seviyesinde olan tutarın, son iki ayın da eklenmesi ile beraber yüzde 35’ler seviyesinde çıkacağını öngörüyoruz."

ÇALIŞMA BAKANI VEDAT IŞIKHAN'DAN AÇIKLAMA! "MEMUR ZAMMI YAKLAŞIK YÜZDE 50'Yİ BULACAK!"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan memur zammına ilişkin,

"Memur ve memur emeklilerimiz için enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024’te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50'yi bulacaktır. En düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacaktır." açıklamalarında bulunmuştu.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK

2024 yılı Ocak ayında beklenen yaklaşık yüzde ellilik zam oranı ile birlikte en düşük memur maaşının 33.000 TL düzeyini çıkması bekleniyor.