Memur Sen Genel başkanı Ali Yalçın, memurlara maaş Maaşlarına ek zam, memurlara kira yardımı ve bazı konular ile ilgili açıklama yaptı.

Memur-Sen, memur ve emeklilere yönelik ek zam çağrısında bulundu. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Temmuz ayında yapılacak olan enflasyon farkı zamlarının yetersiz olduğunu belirterek taleplerini sıraladı.

Enflasyon Farkı Zammı Yetersiz

Temmuz ayında memur ve memur emeklilerine yüzde 19,31 oranında enflasyon farkı zammı yapılacak. Ancak Memur-Sen, bu oranın yetersiz olduğunu savunuyor. Genel Başkan Ali Yalçın, mevcut enflasyon farkı oranının çalışanları uzun vadede zorlayacağını öngördüklerini ifade etti. Yalçın, "Biz mevcut ortaya çıkan rakamın iyileştirme oranı olarak yüzde 19,31'in bu anlamda uzun vadede çalışanı zorlayacağı öngörüsünü yapıyoruz. Diliyoruz ki enflasyon aşağıya doğru çekilsin. Çünkü siz ne kadar zam alırsanız alın düşük enflasyon ve piyasa istikrarını sağlayamadığınız zaman aldığınız zam bir tarafa geri gider." diye konuştu.

Memura Kira Yardımı İhtiyacı

Yalçın, memurların kira yardımı konusunu da gündeme getirdi. "Kiradaki yüzde 25'lik sınır kalkmış durumda. Bu memurlardan kirada oturanlar açısından ciddi bir tedirginliğe sebebiyet verdiği bir risk oluşturuyor. Çünkü memurlardan kirada oturan çok insan var. Özellikle büyük şehirlerde, sahil şeritlerinde memurlar bu anlamda zorlanıyorlar. Kira yardımı konusu seçim öncesi tartışmalarda gündeme gelmişti." dedi.

Diğer Talepler

Memur-Sen Genel Başkanı, memurlar ve emekliler için diğer taleplerini de şu şekilde sıraladı:

AKOM'dan İstanbul için sağanak geçişleri uyarısı AKOM'dan İstanbul için sağanak geçişleri uyarısı
  • Türkiye'nin piyasa istikrarını sağlaması gerektiği,
  • Enflasyonun düşürülmesi gerektiği,
  • Sabit gelirlerde vergi oranlarının gözden geçirilmesi gerektiği,
  • Vergi tahsili konusunda doğrudan vergilerin artırılması gerektiği.

Yalçın, "Yapılması gereken Türkiye piyasa istikrarını yakalamalı, enflasyonunu düşürmeli, sabit gelirlerde vergi oranlarını gözden geçirilmeli, vergi tahsili konusunda da Türkiye şimdi vergi yasası gelecek, torba yasası tartışmaları var. Orada mutlaka ama mutlaka doğrudan vergiyi artıracak kısmı takip etmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Memur-Sen'in talepleri, memur ve emekliler için ekonomik koşulların iyileştirilmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Enflasyon farkı zamlarının yetersiz olduğu görüşünü savunan sendika, kira yardımı ve vergi düzenlemeleri gibi konularda da iyileştirmeler talep ediyor.