Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Merkez Bankasının para ve ekonomi politikalarına ilişkin olarak yaptığı açıklamada 2023 yılı enflasyon beklentisini açıkladı. Beklenti memur maaşlarını doğrudan etkiliyor.
Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan enflasyon beklentisi ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında 

"Enflasyon patikamızda önemli güncelleme gerçekleştirdik. Yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58'e (önceki yüzde 22,3), 2024 için yüzde 33'e  (Önceki yüzde 8,8) yükselttik. 2025 sonu enflasyon tahmini yüzde 15 olarak belirlendi" dedi.

Erkan'ın bu açıklaması memur maaşlarını doğrudan etkileyen bir açıklama oldu. Çümkü memur maaş zamlarının gerçekleşecek enflasyon baz alınarak belirlenen kısmında Merkez Bankası tahminleri baz alınıyor. Resmi enflasyon beklentilerinin artması ise memur maaş zam taleplerinin de oransal olarak artmasına neden olacak.

Merkez Bankası Başkanı tarafından açıklanan bu enflasyon verilerinin hemen ardından kamuda görev yapan memurların 2024-25 yıllarını kapsayan toplu söeleşme görüşmeleri başlayacak. 2023 Ağustos ayında başlayacak olan 7. Toplu Sözleşme görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti devlet adına işveren sıfatı ile memur maaşları için zam teklifini yetkili sendikalara sunacak. Sendikalar da taleplerini heyete ileterek memurlara olabildiğince fazla zam talebinde bulunacak. Ancak her yıl olduğugibi bu yıl da heyet ile sendikaların açıkladığı oranlar arasında büyük fark olması bekleniyor.

Oluşması büyük ihtimal olan anlaşmazlık sonrası devreye Hakem Heyeti girecek ve Kamu İşveren Heyeti tarafından açıklanan zam oranı kadar ya da çok az bir artışla memur maaş zammını belirlemesi bekleniyor.

Açıklanan veriler göz önünde bulundurulduğunda Kamu İşveren Heyeti'nin 2024 yılı için yüzde 33 zamma ek enflasyon farkı, 2025 için ise yüzde 15 zam ve ek olarak enflasyon farkını önermesi bekleniyor.