Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan ve toplu sözleşme kapsamında maaş zammı alan memurlar, 2023 yılının Temmuz ayında yılın ilk 6 ayı için yüzde 10,90 enflasyon farkı ile birlikte yüzde 6 oranında 6. Toplu Sözleşmeden kaynaklanan toplu sözleşme zammı almıştı.

Ancak yaşanan çok yüksek enflasyon nedeni ile memur maaşına yapılan zammın yetersiz kalması ve alım gücünün artırılması için memur maaşlarına yapılan %17,5 civarındaki zamma ek olarak 8 bin TL de seyyanen zam yapılmıştı.TÜİK tarafından açıklanan 2023 yılı enflasyon verilerine göre Temmuz ayında enflasyon yüzde 9,43, Ağustos ayında yüzde 9,09, Eylül ayında yüzde 4,75, Ekim ayında yüzde 3,43, Kasım ayında da yüzde 3,28 olarak açıklandı. Açıklanan bu enflasyon rakamlarına göre 5 aylık enflasyon kesinleşti ve yüzde 33,66 olarak gerçekleşti. Artık memur maaş zammının belirleneceği Ocak ayı verileri için sadece Aralık ayının enflasyon rakamları beklenecek.

MRB’den sınavlarla ilgili radikal karar sınavlarda ilk kez uygulanacak MRB’den sınavlarla ilgili radikal karar sınavlarda ilk kez uygulanacak

MEMUR MEEŞ ZAMMI KISA SÜREDE ERİDİ BİTTİ

Memurlar, 6 Toplu Sözleşme görüşmelerinde Memur Sen ile Hükumet arasında yapılan görüşmeler sonucunda açıklanan yüzde 6 toplu sözleşme zammı Temmuz ayında aldı. Bu zammın ardından yaşanan yüksek enflasyon ve TÜİK verilerine göre gerçekleşen 5 aylık enflasyon memur maaş zammını eritti. Maaşlara sadece %6 zam yapılmasına karşın gerçekleşen enflasyon farkı yüzde 26,09 olarak oluştu. Bu da memurların 2. aydan itibaren maaşlarında kayıplar yaşamasına neden oldu. 2023 yılı aralık enflasyonu memurların alacağı enflasyon farkını netleştirecek.

Ağustos ayında yapılan 7. Toplu sözleşme görüşmelerinin ardından memur maaşlarına yapılan zamma göre 2024 Ocak ayında yüzde 15 zam alacak. Bu zamma enflasyon farkı eklenerek maaşları yapılacak olan zam kesinleşecek. Bu zamlar memur emekliilerinin aylıklarına da yansıyacak.