Fransa'da emeklilik reformu karşıtı gösterilerde gözaltına alınanların sayısı 201'e çıktı Fransa'da emeklilik reformu karşıtı gösterilerde gözaltına alınanların sayısı 201'e çıktı

MEXICO CITY (AA) - Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ABD'li senatör ve Temsilciler Meclisi üyelerinin, göç, güvenlik ve USMCA olarak bilinen ABD, Meksika ve Kanada arasındaki ticaret anlaşması hakkında görüşmek üzere Meksika'ya geleceğini söyledi.

ABD'li senatör ve Temsilciler Meclisi üyelerinin, 19 Mart’ta San Juan de Ulua'daki Veracruz Limanı'na ulaşması bekleniyor.

Obrador, "Veracruz Limanı'nda bir toplantı yapacağız ve birkaç konuyu tartışacağız. Temel olarak göç meselesi, (USMCA) anlaşma ve güvenlik meseleleri gibi birkaç konuyu ele alacağız." dedi.

ABD heyeti ve Obrador’un, görüşmeleri hakkında basın toplantısı yapılacağı belirtildi.

ABD'de Cumhuriyetçiler tarafından Meksika kartellerinin terörist gruplar olarak görülmesi ve onlarla savaşmak için ordunun kullanılmasına onay veren iki yasa tasarısı sunulmuştu.

Obrador, ABD'de Cumhuriyetçilerin Meksikalı kartellere savaş ilan etme önerisini "saldırgan" olarak değerlendirmişti. Meksika'nın Matamoros şehrinde, 3 Mart'ta silahlı kişilerin kaçırdığı 4 ABD vatandaşından ikisinin ölü bulunduğu, birinin yaralandığı, diğerinin ise hayatta olduğu bildirilmişti.