Memurların öğretmenlerin 14 günlük maaş fark ödemelerinde gecikmenin nedeni belli oldu Memurların öğretmenlerin 14 günlük maaş fark ödemelerinde gecikmenin nedeni belli oldu

Milli Eğitim Bayanlığı, 2024 yılı için belirlenen 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için sözlü sınav tarihlerini açıkladı. MEB, daha önce belirttiği gibi, 2024 yılı içerisinde ataması yapılacak öğretmenlerin kontenjanlarını yayınlamıştı. Bu öğretmenler, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında göreve başlayacaklar.

20.000 sözleşmeli öğretmen ataması için başvurular geçtiğimiz aylarda tamamlandı ve sözlü sınavlara girecek adaylar belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sözlü sınavlara girecek adayların listesini ve sınav merkezlerini duyurdu. KPSS puan türüne göre en yüksek puanı alan adaylardan başlayarak, her alanda kontenjan sayısının üç katı kadar aday sözlü sınava alınacak.

MEB'in yapacağı sözlü sınavlar 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren başlayacak. Adaylar, sınav giriş belgelerine e-Devlet kullanıcı adı ve şifreleriyle erişebilecekler. Bu sınav giriş belgeleri, adayların hangi gün ve saatte sınava gireceklerini, sınav merkezinin adresini ve diğer önemli bilgileri içerecek.

MEB tarafından gerçekleştirilecek sözlü sınavların ardından, sonuçlar açıklanacak ve başarılı olan adaylar 2024-2025 eğitim-öğretim yılında göreve başlayacaklar. Milli Eğitim Bakanlığı, atama sürecinin şeffaf ve adil bir şekilde yürütüleceğini belirtti. Bununla birlikte atama sürecinde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için tüm önlemlerin alındığını da vurguladı.

Mülakata alınacak adayların sınav öncesi hazırlıklarını tamamlamaları ve sınav gününde gerekli belgeleri yanlarında bulundurmaları önemle tavsiye ediliyor.

Mülakat- Sözlü Sınav Tarihleri ve Merkezleri:

  1. Sınav Tarihi: 1 Temmuz 2024 Pazartesi 
  2. Sınav Merkezleri: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde belirlenen MEB sınav merkezleri
  3. Sınav Giriş Belgeleri: e-Devlet üzerinden erişim

Milli Eğitim Bakanlığı MEB, sürecin sonunda başarılı olan adayların atamalarının gerçekleştirileceğini ve öğretmen olarak görevlerine başlayacaklarını açıkladı. Atama süreciyle ilgili detaylı bilgilere MEB’in resmi internet sitesinden ulaşılabilir.