Öğretmenlere okul müdürlerine ve yardımcılarına zorunlu seminer Öğretmenlere okul müdürlerine ve yardımcılarına zorunlu seminer

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye çapında 81 eli kapsayan önemli bir karara imza attı. Kararla birlikte ilkokul, ortaokul ve listelere yönelik önemli bir adım atıldı. 

Milli eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bakanlık görevine atanmasının ardından 2023-2024 eğitim öğretim yılında uygulamak üzere çok önemli kararlar aldı. İlkokullarda sınavın kaldırılması, ortaokul ve liselerde ortak sınav yapılması, Türkçe geçme notunun yükseltilmesi, devamsızlıktan kalma gibi kritik kararlara imza atan bakan Tekin, 2023-2024 eğitim öğretim yılında yeni bir karar daha alarak Türkiye genelinde kapatma işlemi başlattı.

Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı, özellikle “merdiven altı” olarak tabir edilen ve fiyat rekabetiyle birlikte sayılarının arttığı gözlemlenen etüt merkezleri ve kurslara karşı ciddi tedbir ve yaptırım uygulamalarını açıkladı.

Eğitim öğretim alanında faaliyet gösteren ve özellikle sınavlara hazırlanan öğrencilere 

yönelik faaliyetler sürdüren bu yapıların 2023- 2024 Eğitim Öğretim yılı 2. döneminde tamamen kapatılacağı belirtilirken, bu adımın öğrencilere daha kaliteli ve güvenilir eğitim imkanı sağlama amacını taşıdığı vurgulandı.

Bakanlık tarafından alınan bu karar, valilikler ve milli eğitim müdürlükleri tarafından titizlikle uygulanacak ve denetimler sürekli devam edecek. Tespit edilen kurs, etüt gibi oluşumlar anında kapatılacak.