Yatay geçişle başka üniversiteye gitmek isteyen öğrenciler için duyuru ve şartlar açıklandı Yatay geçişle başka üniversiteye gitmek isteyen öğrenciler için duyuru ve şartlar açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığının hazırladığı çalışmalar 2023-2024 eğitim öğretim yılının devamı niteliğinde olacak. Okullar yaz tatilinde de açık olacak ve öğrenciler farklı branşlarda eğitime alınacak. Bakanlık yaz tatili eğitimleri ile ilgili çalışmalarını tamamladı. Bu çalışmalara öğrenciler ve öğretmenler katılacak. Milli eğitim bakanlığı tarafından belirlenen dersler yaz tatili süresince Öğretmenler tarafından işlenecek.

Bakanlık tarafından yapılan hazırlıklar da dört farklı branşta eğitim verilmesine yönelik çalışmalar tamamlandı. Buna göre çalışmalar için öğrenciler ve öğretmenler başvurularını yapacak, başvuruların belirlenen sürede alınmasının ardından eğitim süreci başlayacak. Bu süreç ise yaz tatilini yaklaşık bir ay kısaltmış

Milli Eğitim Bakanlığının 4 branşta eğitim vereceği kurslar okulların bitmesinin ardından temmuz ayında başlayacak. MEB tarafından kurslara ilişkin olarak yayınlanan kılavuzda öğretmenlerin ve öğrencilerin gönüllü başvuruları esas alınıyor. Kılavuza göre kurslar 1 Temmuz 2024 tarihinde başlıyor ve 29 Ağustos 2024 tarihinde sona eriyor.

Yaz dönemi kursları ve yaz okullarının ağustos ayında bitmesinin ardından bakanlık öğrencilere yönelik yeni eğitim ve destek programını devreye sokuyor. Bu kapsamda 02 Eylül 2024 - 06 Haziran 2025 tarihleri arasında ise eğitim ve öğretim dönemi destekleme ve yetiştirme kursları DYK’lar açılacak.

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının Kapsamı Değişiyor ve Genişliyor

Millî Eğitim Bakanlığına tarafından yıl ilk defa 81 ilde yaz okulları açılacak. Bakanlık tarafından açılacak olan yaz okullari kurslarına 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda öğrenim gören öğrenciler başvuru yapabilecek. Bu öğrencilere Spor, Görsel Sanatlar Bilişim ve Müzik alanlarında kurslar verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan yaz okulu kursları kapsamında eğitimler saat 13.30'dan sonra ve haftada 5 gün olarak planlanacak.

Bakanlığın başlatacağı yaz dönemi kurslarında ve yaz okullarında öğretmen ve öğrenciler bulundukları yerleşim biriminde kurslara katılabilecek.

Yaz okulu derslerinin alt alanlarında şunlar bulunuyor:

Spor kursları: Atletizm, Basketbol, Okçuluk, Futbol, Yüzme, Voleybol, Hentbol, Masa Tenisi, Halk Oyunları, Satranç

Görsel Sanatlar kursları: Resim, Ebru Sanatı, Sanat ve Tasarım, Hat Sanatı, Fotoğrafçılık

Müzik kursları: Gitar, Keman, Piyano/Org, Bağlama/Saz, Ud/Kanun, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Melodika

Bilişim kursları: Yazılım, Robotik Kodlama, Ofis Programları, Arduino Programlama, Bilgisayarda Doküman Hazırlama, Bilgisayara Giriş

Başvurular ne zaman yapılacak?

Öğretmen ve öğrencilerin gönüllü olarak katılabileceği yaz kursuna başvurular 3-12 Haziran tarihleri arasında alınacak.