Milli Eğitim Bakanlığı MEB 2023-2024 eğitim öğretim yılında başla değişim rüzgârını devam ettiriyor ve çok önemli adımlar için yeniden harekete geçiyor! Bakanlığın yeni düzenlemeleri ile Türkiye genelinde yeni sistem: Öğrencilerin yaptığı yaz tatili kısalacak, ders saatleri değişecek

MEB LGS için yeni sınav kurallarını açıkladı işte MEB sınavında dikkat edilecek hususlar MEB LGS için yeni sınav kurallarını açıkladı işte MEB sınavında dikkat edilecek hususlar

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim öğretim alanında çok kritik değişiklikler yapmaya devam ediyor. İlk adımları bu eğitim öğretim yılında atılan değişiklikleri yenileri takip edecek. Yapılacak olan en büyük değişiklik müfredat alanında olacak. Bununla birlikte bakan Tekin’in yaptığı açıklamalardan ve MEB'e yakın kaynaklardan gelen ipucu niteliğindeki bilgileri göre yaz tatillerinin kısalması, okul süresinin artması ve bununla birlikte ders süresinin değişmesi yönünde bakanlık tarafından kritik adımlar geliyor.

Bakanlığı yapacağı değişiklikler milyonlarca öğrenciyi ve 2 milyona yakın öğretmeni de yakından ilgilendirecek. İşte detaylar:

Milli Eğitim Bakanlığının eğitim öğretim ile ilgili yapacağı çok önemli değişiklikler ve uygulamaya konulacak olan yeni sisteme dair ilk ipuçları belli oldu. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 

"Şimdi derslerde kazanım sayımız fazla. Haftalık ders saatimizi yetersiz buluyor öğretmenlerimiz. Hal böyle olunca öğrencilerimizin kazanımlarla ilgili çıktıları arzu ettiğimiz düzeyde olmuyor." dedi.

Gaziantep'te görev yapan öğretmenler ve okul yöneticileriyle, restoranda düzenlenen iftar programında bir araya gelen Bakan Tekin, kentin her alanda hızla gelişmekte olduğunu söyledi. Öğretmenlerle sohbet etmeyi çok sevdiğini belirten Tekin, istişarenin eğitimin en önemli parçalarından biri olduğunu ifade etti. Her ay "öğretmenler odası" toplantısı yaptıklarını anlatan Tekin, nisan ayında Gaziantep'de söz konusu toplantıyı yapacaklarını ve tüm öğretmenlerin davetli olduğunu dile getirdi.

TEKİN: "DERS SAATİMİZ YETERSİZ"

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, hazirandan beri yaptıkları işlerin tamamının odağında öğretmenlerin mesleki haysiyeti, itibarı ve onurlarını koruyacak tedbirlerin olduğunu dile getirdi ve son günlerde müfredatla ilgili bazı tartışmaların yaşandığını hatırlatarak şöyle devam etti:

"Şimdi derslerde kazanım sayımız fazla. Haftalık ders saatimizi yetersiz buluyor öğretmenlerimiz. Hal böyle olunca öğrencilerimizin kazanımlarla ilgili çıktıları arzu ettiğimiz düzeyde olmuyor. Toplumun da arzu ettiği düzeyde olmuyor. Yani çocuk başarısız oluyor. Çünkü yaşının pedagojik gerekliliğinin üstünde bir kazanım yüklemeye çalışıyoruz. Çocuk başarısız... Çocuk başarısız olduğu için otomatikman öğretmen de başarısız.

O yüzden biz diyoruz ki hem çocuklarımıza fazla yüklenmeyelim, alabilecekleri şeyi verelim hem de öğretmenlerimizin öğrencilere anlatması gereken şeyleri en iyi koşullarda anlatabileceği zaman aralarını kendilerine tanımış olalım. Dolayısıyla müfredat çalışmalarındaki seyreltmeyle ilgili hususun önemli gerekçelerinden bir tanesi de bu."

OKULLARDA EĞİTİM VE ÖĞRETİM SÜRESİ DEĞİŞECEK

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in açıklamalarıyla birlikte, Milli Eğitim Bakanlığı’na yakın kaynaklar, eğitim ve öğretim sürelerinde önemli değişikliklere gidileceğini belirtiyor.

Yaz tatillerinin yeni eğitim ve öğretim dönemiyle birlikte yaklaşık 20 gün kısalması beklenirken, ders saatlerinde Türkiye genelinde yeni bir sisteme gidilecek.