Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: Depreme maruz kalan öğrencilerin bütün eğitim malzemelerini en başından itibaren sağladıklarını vurgulayarak bu kapsamda 26 milyon civarında kitap bastırdıklarını, deprem bölgelerinden başlayıp 71 ile giden 217 bin civarındaki öğrenciye çocuklara verilen eğitim materyallerinin de ulaştırıldığını aktardı..

Konteynerlerde kurulması için bölgeye dün itibariyla 5 bin 600 civarında televizyon gönderdiklerinin altını çizen  Şensoy, TRT EBA üzerinden uzaktan eğitim vermeye başladıklarının müjdesini verdi. Çocukların moral ve motivasyonunu güçlendirmek adına bu bölgedeki çocukların da sınava gireceklerini ifade eden Şensoy, "Yaklaşık 600 civarında noktada üniversite ve liselere hazırlık kurslarının açıldığı çadırlar yaptık. 4 bin civarında öğretmeni görevlendirdik. Bazen bir çadırda 6 öğrencinin başında 3 öğretmen oluyor. Bir nevi özel ders gibi. Bakanlığımız tüm birimleri, tüm öğretmenlerimiz ve idarecilerimizle sahadayız. Çocuklara orada kurduğumuz seyyar mutfaklarla beslenme desteği de veriyoruz." dedi. Şensoy, sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

YKS'ye girecek öğrenci aday sayısı açıklandı YKS'ye girecek öğrenci aday sayısı açıklandı

  • "Deprem bölgesinde yaklaşık 3 milyon 600 bin civarında öğrenci kitlemiz vardı. Şu anda 217 bin civarında nakli gerçekleşen öğrencimiz var. İl dışına gidip okula gidemeyen az bir kesim de mevcut. Deprem bölgesinde de okulun açılmasını bekleyen öğrenciler var. Çadırlarımızı açtıkça öğrencilerimizin de arttığını görüyoruz. 1649 çadırda eğitim öğretime devam ediyoruz. Önümüzdeki hafta itibarıyla yıkılan tüm okulların bir eş değeri olan çadırlarımızı hayata geçireceğiz. Bir okul yıkıldıysa; o okula devam etmek isteyen öğrenci deprem bölgesinde kaldıysa, onlar için bir çadır açacağız. 50-60-110 metrekarelik çadırlarda öğrencilerimiz eğitimlerine devam edecekler."

Yaz okulları ile telafi eğitimi geliyor

Deprem bölgesinde özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin de eğitim imkanlarından yararlanması için çaba gösterdiklerini belirten Şensoy, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin destek eğitim raporlarını bir yıl daha uzattıklarını bildirdi..

Deprem bölgesinde 7 bin 992 özel eğitime ihtiyaç duyan öğrenci bulunduğunu açıklayan Şensoy, bunların bazılarının diğer illere nakilleri gerçekleştirildiğini, diğerlerinin de özel eğitim çadırlarında eğitimlerine devam ettiklerini kaydetti.

Bazı illerde okulların geç başlamasının çok fazla problem haline getirilmemesine dikkat çeken Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, "Yaz okullarımızla bunları telafi edeceğiz. Bu hafta itibarıyle deprem bölgesinde taşımalı eğitim sistemiyle tüm köylerimizde, kırsallardaki öğrencilerimizi merkezdeki çadırlarımıza getireceğiz. Eğitime erişmek isteyip de erişemeyen hiçbir öğrencimiz kalmayacak." açıklamalarında bulundu..