Milli Eğitim Bakanlığı MEB, 2024 2025 eğitim öğretim sezonundan geçerli olmak üzere çok önemli bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen konu alınacak kararlarla vücut bulacak ve uygulamaya konulacak. Bu karar öğretmenleri, okul idarecilerine, okullari, öğrencileri ve velilere yakından ilgilendirecek. Alınan kararla hem yanlış uygulamalara son verilecek, hem daha adil bir uygulama birliği sağlanacak, hem de her yıl yaşanan sorunların önüne geçilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı 2024-2025 eğitim ve öğretim yılının başında yapılacak olan öğrenci kayıtları ile ilgili yeni kararı uygulamaya koyacak. Bu kararla birlikte artık öğrenci kayıtları otomatik olarak,E-okul üzerinden yapılacak. öğrencilerin hangi sınıfa ve hangi öğretmene düştüğüne bilgisayarlar karar verecek. velilerin öğretmen seçiminde okul idarelerinin rolü ortadan kalkacak ve görev görevi tamamen e-Okul sistemi üstlenecek.

EBS’den uzman-başöğretmenlik tazminatının maaşlara yansıması 3600 açıklaması EBS’den uzman-başöğretmenlik tazminatının maaşlara yansıması 3600 açıklaması

Mevcut uygulama ile Öğrencinin hangi öğretmene düşeceği okul yöneticileri tarafından belirleniyor. çoğu okulda kayıtlar yapılırken velileri talepleri de dikkate alınıyor. Zaman zaman bu talepler doğrultusunda veliler bağış yapmak durumunda kalıyor. Bazen ise veliler devlet kademelerinde ya da siyasiler arasında tanidigi kişileri devreye sokarak okul idarelerini etki yapmaya ve istediği öğretmen kayıt yaptırmaya çalışıyor. Bu durum okul idarelerini zor durumda bırakıyor. Bununla birlikte öğretmen seçimi nedeniyle bazı öğretmenler ön plana çıkarken bazı öğretmenler işini iyi yapmayan öğretmen gibi lanse edilebiliyor. Okullarda oluşturulan özel sınıflar nedeniyle eşitlik ilkesi ihlal edilebiliyor. Ayrıca yapılan bağışlardan dolayı veliler parayı vererek istediği öğretmene kayıt yaptırabileceğini düşünüyor ve okul idarelerini bu yönde baskı yapabiliyor. zaman zaman bu durum idare ile veli arasında, hatta öğretmenler arasında SORUNLAR çıkmasına neden olabiliyor.

Bakanlık uygulamaya koyacağı yeni sistem ile birlikte bu sorunların tamamen ortadan kalkmasını amaçlıyor. E-Okul üzerinden yapılacak olan kayıt işlemleri ile birlikte hem kayıtların sorunsuz bir şekilde daha hızlı yapılması sağlanacak hem de okulda daha huzurlu bir ortamın oluşması için imkan sağlanmış olacak. 

MEB, bu yıl uygulamayı devreye sokacak ve yeni eğitim öğretim yılıyla birlikte ögrenciler e-okul üzerinden kurayla sınıflara, dolayısıyla öğretmenlere kaydedilecek. Bu şekilde herhangi bir haksızlık yapılmasının da önüne geçilmiş olacak. Öğretmenler ve okul idarecileri arada kalmak durumuna düşmeyecek. Bakanlığın başlatacağı bu uygulama ile şu olumsuzlukların giderilmesi bekleniyor:

  •   Velilerin daha yüksek bağışla ögretmen seçilmesi engellenecek.
  •   Sınıflar arasında lyi sınıf, kötü sınıf ayrımı olmayacak
  •   Popüler olmayan ögretmenin
    İtibarsızlaştırılması son bulacak. Okul müdürlerinin bu vasıta ile öğretmenlere mobbing uygulamasının önüne geçilecek.
  •   Akademik olarak başarılı, ekonomik olarak daha iyi durumda olan ögrenciler aynı sınıfa toplanamayacağı
    için öğretmen performansları dogru değerlendirilecek.
  •   Öğrenciler sınıflara eşit bir şekilde dağılacağı için sınıflar arasında mevcut mevcut farkı ortadan kalkacak.