Milli Eğitim Bakanlığı MEB'den öğretmenlere bir engel kararı daha. MEB'in önümüzdeki dönemde uygulamaya koyacağı bu karar öğretmenlerin tepkisini çekti.
doksanlı yıllara kadar millî eğitim bakanlığı öğretmen atamalarında öğretmenleri direkt olarak atıyordu. Ancak doksanlı yıllara yaklaşıldığında bakanlık bir karar alarak öğretmenlere yeterlilik sınavı uygulaması getirdi. Üniversitelerden mezun olan öğretmenler yeterlilik sınavına girerek öğretmen olma hakkı kazanabiliyordu. Bakanlık uygulamalarını her geçen yıl daha katı hale getirdi. Öğretmen atamalarında KPSS şartı getirildi. KPSS şartının ardından öğretmenlere çift aşamalı KPSS uygulaması başladı. Öğretmenler genel kültür KPSS ile alan KPSS yani öğretmenlik alan bilgisi ÖABT sınavına tabi tutuldu. Bu uygulamaların ardından öğretmenlere yeni bir engel daha getirildi. KPSS yetersiz bulundu ve öğretmenler atanmak için başvuru yaptıklarında KPSS puanı ile birlikte mülakat uygulaması  başlatıldı. Bu uygulama ile birlikte öğretmenlerin üniversite diplomalarının derecesi, KPSS puanları önemini yitirdi ve sadece mülakattan aldıkları puanlar atamalarda belirleyici oldu. Çok sayıda öğretmen KPSS'den çok yüksek puan almasına karşın mülakatta verilen düşük puanlarla elendi ve atanamadı.

Öğretmenlere 12 yılda rotasyona EBS’den son dakika açıklaması Öğretmenlere 12 yılda rotasyona EBS’den son dakika açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı, bu yıl uygulayacağı 45 dakikalık mülakatı da yetersiz bulmuş olacak ki öğretmenlere yönelik yeni bir uygulama başlatıyor. Öğretmen atamalarında uygulanacak olan sistemle atama talebinde bulunan öğretmenler eğitime alınacak. Eğitimi tamamlayan ve başarılı olan öğretmenler Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapabilecek.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmenlerin atamalarda Öğretmen Akademisi tarafından eğitime alınacağını ve 550 saat sürecek olan bu eğitimin ardından başarılı olanların öğretmen olarak göreve başlayabileceklerini, bu uygulamanın önümüzdeki süreçte yürürlüğe gireceğini ifade etti

Öğretmenlere yönelik olarak yapılacak olan bu uygulama öğretmenlerin büyük tepkisine neden oldu. Fakülte eğitimlerinin ardından KPSS sınavına giren öğretmenler, mülakatın tamamen kaldırılmasını talep ederken yeni bir eğitime maruz kalacak olmaları öğretmenlerde büyük şaşkınlık yarattı. Öğretmenlerin tepkisinin bakanlık nezdinde nasıl bir etki yaratacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Sizler de konuyla ilgili düşünce, öneri ve eleştirilerinizi haberin yorum kısmına yazarak yetkililere düşüncelerinizi duyurabilirsiniz.