Milli Eğitim Bakanlığının Kasım ara tatilde yaşanan gelişmelerin ardından ara tatil ile ilgili, anket yapması öğretmen, veli ve öğrencilerin aklına Tatiller iptal mi edilecek ya da tatillerin içeriği ve uygulaması değiştirilecek mi sorusunu getirdi.

Ara tatil meselesi eğitim paydaşlarının en önemli gündem maddelerinden biri olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konulan ara tatilin Yusuf Tekin dönemini kaldırılacağına Tahir iddialar ortaya atılmıştı ancak bakan Tekin iddialara ilişkin açıklamaya konuya netlik getirdi.

Zaman zama gündeme gelen açıklamalarla birlikte ara tatillerin de kaldırılacağı yönünde iddialar ortaya atılınca gözler milli eğitim Bakanlığı’na çevrilmişti. Bakanlıkta ara tatillerle ilgili anket çalışması başlatmış ve öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin tatilleri bakışını ve beklentilerini ölçen sorular sormuştu.

 Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından merak konusu olan ara tatil ile ilgili açıklama geldi. Tekin 2023-2024 eğitim öğretim yılı kapsamında ara tatillerin günü ile ilgili bir revize olabileceğinin sinyallerini verdi.

Ara tatiller iptal mi oluyor, düzenleme yapılacak mı?

Eğitim öğretimin paydaşları olan öğrenci veli ve öğretmenleri yakından ilgilendiren 2024 yılı Nisan ara tatili depolamayabilir çünkü tatil Ramazan bayramı tatiline denk geliyor. Eğer Ramazan bayramı tatili dokuz gün olursa ara tatilin tamamı kapsayacak ve öğrencileri ara tatil yapamayacaklardır. Ancak ara tatili ile ilgili önemli değişikliklerin gündemde olduğuna kesin gözüyle bakılıyor.

Mevsimsel şartlara göre ara tatil gündemde

2023 - 2024 eğitim öğretim yılının ilk ara tatili olan ve Kasım ayında yapılan tatillerin ikincisi ile ilgili önemli açıklamalar Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’den geldi. Bakan Yusuf Tekin ara tatiller ile ilgili şu açıklamayı yaptı;

“ara tatili kaldıramıyoruz öyle bir şey şu an gündemimizde yok benim kişisel fikrim ise şu Türkiye bilindiği üzere farklı iklimleri aynı anda yaşıyor bu nedenden dolayı da ara tatilin iklim koşulları baz alınarak revize edilebilir”

Öğretmenlere ev ziyaretleri geliyor öğrenciler ve velileri ziyaret edilecek Öğretmenlere ev ziyaretleri geliyor öğrenciler ve velileri ziyaret edilecek

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yapılan bu açıklama, ara tatillerin mevsimsel olarak gündeme geleceğinin sinyallerini vermiş oldu.

Bakanlık tarafından şimdiye kadar ara tatiller ile ilgili herhangi bir resmi açıklama yapılmadı. Bu durumda da öğrenci ve öğretmenler için 2023-2024 eğitim öğretim yılı dahilinde ikinci ara tatil 8-12 Nisan 2024 tarihinde olacak