Tokat'ta hizmet veren bir özel okuldan devlet okuluna yapılan öğrenci nakil işlemleri nedeni ile  yaşanan sorunların ardından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) nakil işlemleri ile ilgili olarak harekete geçti. 

Milli Eğitim Bakanlığı, Kamu Denetçileri Kurumu'nun (KDK)’nin aldığı tavsiye kararı doğrultusunda nakil işlemlerinde politika güncellemesine gideceğini açıklayan MEB, bu sayede benzer mağduriyetlerin önüne geçmeyi hedefliyor.

Yaşanan olayda Tokat'ta bir veli, özel okulda eğitim-öğretim gören çocuğunun evine yakın olan ortaokula nakliyenin yapılması için KDK'ya başvurdu. İddiaya göre, talebin kabul edileceğinin önce sözlü olarak bildirildiği belirtildi. Veli, çocuğunun özel okulda olması nedeniyle nakil işlem talebinin MEB sisteminden veli tarafından yapılamadığını vurguladı. Veli, nakil talebinin özel okul tarafından yapılabildiğini hatırlatıp, çocuğunun 2023/2024 yılında başka bir okulda öğrenime devam edeceğini özel okula bildirdiğini kaydetti.

20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin başvurular yarın başlıyor 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin başvurular yarın başlıyor

'PROSEDÜR AÇIKÇA ORTAYA KONMALI'

Kamu Denetçileri Kurumu KDK, Veli tarafından yapılan başvuru ile ilgili mağduriyetin asıl nedeninin nakil işlem prosedürün bilinmemesinden kaynaklandığını açıkladı. Nakil işlemi yapmak isteyen velilerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğinin açıkça ortaya konulmadığına dikkati çeken KDK, okul nakil işlemlerine ilişkin prosedürün kamuoyunun erişimine açık ve kolayca ulaşılabilir olmasını sağlayacak idari uygulamayı kuvvetlendirici birtakım önlemler alınması yönünde Milli Eğitim Bakanlığına tavsiye kararı verdi. MEB de nakil işlemlerinde politika güncellemesine gidileceğini açıkladı.