Milli Eğitim Bakanlığın MEB tarafından Türkiye genelinde bütün okullarda ortaokul ve liseleri ilgilendiren önemli bir adım atılıyor. Öğrencileri, öğretmenleri ilgilendiren uygulama için Milli Eğitim Bakanlığı hazırlıklarını tamamladı., MEB tarafından yapılacak uygulama sınavlarda bir ilk olacak. 

MEB Türkiye genelinde öğrenim gören tüm öğrencilerin gelişimini takip etmek, müfredatın işlenmesinde okullar arasında bütünlük sağlamak ve uygulama birliği oluşturmak amacıyla 26-27 Mart 2024 tarihlerinde 81 ilde yapılacak ülke geneli ortak sınavlarda ilk kez öğrencilerin cevapları kendi cümleleriyle yazacakları açık uçlu ve kısa cevaplı sorular kullanılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Bülbül, 26-27 Mart 2024 tarihlerinde ülke genelinde 81 ilde ortak düzenlenecek ikinci dönem birinci yazılı sınavlarla ilgili önemli  açıklamalarda bulundu. 

Genel Müdür Bülbül, Öğrencilere yönelik olarak uygulanan ölçmede esas amacın öğrenciye geri bildirim vermek ve sınıf genelinde eksik öğrenmeleri ortaya çıkarabilmek olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

"Bu amaçla yayımladığımız Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği'ne yansıyan hükümler doğrultusunda daha iyi bir ölçme yapabilmek için açık uçlu soru sistemine geçtik. Ortaokul ve liselerde, öğretmenler tarafından hazırlanan tüm sınavlarda sorular açık uçlu ya da kısa cevaplı sorulardan oluşacak şekilde oluşturulması esasını getirdik"

Tüm dersleri 100 olan öğrenci bile bu şartı yerine getirmezse sınıfta kalacak Tüm dersleri 100 olan öğrenci bile bu şartı yerine getirmezse sınıfta kalacak

 • ORTAOKUL VE LİSELERE YENİ BİR SINAV UYGULAMASI
 • Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararla başlatılan ortak sınavlarla ilgili olarak Ortaokul ve liselerdeki ortak sınavların; ülke genelinde, il ve ilçe genelinde ve okul genelinde olmak üzere üç şekilde yapılması esasını getirdiklerini anlatan Bülbül, 
 • "Burada yeni bir sınav uygulaması getirmedik. Ülke genelindeki ortak sınavlarla öğrencilerin ilan ettiğimiz kademelerdeki derslerinden birini bakanlık olarak yapıyoruz" dedi.

 • Genel Müdür Bülbül, Türkiye genelinde başlatılan ve birinci dönemde uygulanan ortak sınavları bakanlık tarafından yapılan planlama çerçevesinde çoktan seçmeli sorularla yaptıklarını söyleyerek, 26-27 Mart 2024 tarihlerinde yapılacak yapılacak olan ikinci dönem ülke geneli ortak sınavları da daha önce planlandıkları şekilde öğrencilerin cevapları kendi cümleleriyle yazacakları açık uçlu ve kısa cevaplı sorularla yapacaklarını bildirdi. 
 • MEB tarafından sınavlarla ilgili olarak alınan karar gereği, ülke genelinde ortaokullarda 6. sınıf Türkçe dersi ile matematik dersi ve liselerde 9'uncu sınıf Türk dili ve edebiyatı ve matematik derslerinin ikinci dönem birinci yazılılarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortak yazılı sınavlar kapsamında yapılacağını dile getiren Genel Müdür  Bülbül, bu kapsamda sınav tarihlerinin de belirlendiğini kaydetti. Bülbül, 26 Mart 2024 Salı günü 6'ncı sınıf Türkçe ile 9'uncu sınıf Türk dili ve edebiyatı, 27 Mart 2024 Çarşamba günü ise 6'ncı sınıf matematik ile 9'uncu sınıf matematik derslerinden ülke genelinde ortak sınav yapılacağını belirtti.
 • Ülke geneli ikinci dönem ortak sınavlarda ilk dönemden farklı olarak 6'ncı sınıf Türkçe dersinde çoktan seçmeli soruların yanı sıra açık uçlu ve kısa cevaplı soruların sorulacağını aktaran Bülbül, 6'ncı sınıf matematik, 9'uncu sınıf Türk dili ve edebiyatı ile 9'uncu sınıf matematik dersleri için ise açık uçlu ve kısa cevaplı soruların kullanılacağını anlattı.
 • Genel Müdür Bülbül, ülke genelinde uygulanacak ortak yazılı sınav sorularının nasıl hazırlandığına ilişkin şu ifadelere yer verdi:
 • "Bakanlıkça ülke genelinde ortak yapılacak yazılı sınav soruları Genel Müdürlüğümüzde görevli alan uzmanlarınca hazırlanmaktadır. Bu sorular, 20 Şubat 2024'te 'odsgm.meb.gov.tr' adresinde yayımlanan konu soru dağılım tablolarındaki konu ve kazanımlara uygun olarak hazırlanmakta, hazırlanan sorular örneklem olarak seçilen okullarda pilotlanmakta ve gerekli analizler yapılarak nihai sınav sorularına karar verilmektedir"

 • Bülbül, ortak sınavlarda açık uçlu soruların kullanıldığı ve ülke geneli ortak yapılan sınavların değerlendirme işlemlerinin nasıl yapılacağına ilişkin de şunları kaydetti:
 • -Bakanlığımız, ilk defa bu yıl açık uçlu ve kısa cevaplı soruların yer aldığı ülke geneli ortak yazılı sınavlar yapacak.
 • -Bu kapsamda ortak sınavların değerlendirme işlemleri iki şekilde yapılacak. 6'ncı sınıf Türkçe dersi ortak yazılı sınavının puanlama işlemleri, ülke genelinde ortak olacak.
 • -Burada açık uçlu soruların değerlendirilmesinde görev alacak öğretmenlere 'puanlama eğitimleri' verilecek ve her bir öğrenci cevabı sistem üzerinden bağımsız iki puanlayıcı tarafından puanlanacak.
 • -Öğrenci cevabına yönelik tutarsız bir puanlama olması durumunda ise cevap üst puanlayıcı rolündeki görevli tarafından değerlendirilecek ve nihai karar verilecektir. Böylelikle puanlama işlemlerinde hata payımız olmayacak.
 • -Ülke genelinde ortak yapılacak açık uçlu ve kısa cevaplı soruların kullanıldığı diğer sınavların (6'ncı sınıf matematik, 9'uncu sınıf Türk dili ve edebiyatı ile 9'uncu sınıf matematik) değerlendirme işlemleri ise okul müdürlüklerinin alacağı karar doğrultusunda eğitim kurumu sınıf, alan zümreleri, ilgili dersin öğretmenleri ya da komşu okul eğitim kurumu sınıf, alan zümre öğretmenleri tarafından yapılacak."

ORTAK SINAVLARDA 'SONUÇLAR, E-OKUL SİSTEMİNE İŞLENECEK'

Genel  Müdür Bülbül, ortaokullarda Türkçe dersi 6'ncı sınıf ortak yazılı sınav sonuçlarının 'ortakyazilisinav.meb.gov.tr' adresinde okul müdürlüklerinin erişimine açılacağını ve alan öğretmenlerince e-Okul sistemine işleneceğini bildirdi. Bülbül, 6'ncı sınıf matematik, 9'uncu sınıf Türk dili ve edebiyatı ile 9'uncu sınıf matematik derslerinin ortak yazılı sınav sonuçlarının ise ilgili dersin öğretmenlerince e-Okul sistemine işleneceğini ve öğrencilere bildirileceğini ifade etti.