Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem sonrasında normal şartlarda 6 Şubat 2023 Pazartesi günü başlaması gereken ikinci dönem takvimi sarktı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için depremden etkilenmeyen bölgelerde okullar 20 Şubat tarihinde eğitim ve öğretime açıldı. Tatil tarihinin uzatılması sonrası Nisan tatilinde değişiklik olup olmadığı ise merak edilen konular arasında..

Milli Eğitim Bakanlığı son olarak Gaziantep, Osmaniye ve Adana illerinde eğitim öğretim faaliyetlerine başladı. Ancak depremin en çok etkilendiği iller olan Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay’da okullar henüz açılmadı.
2022-2023 MEB TAKVİMİ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2018 yılında hayata geçirilen ara tatil uygulaması sebebiyle öğrenciler dönem içerisinde bir haftalık dinlenme fırsatı bulabiliyordu. Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı'nın dönem başında açıkladığı çalışma takvimine göre ara tatil ve Ramazan bayramı tatili birleşiyor. Ancak Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem sonrası henüz okulların açılmadığı iller bulunuyor.

OKULLARDA İKİNCİ ARA TATİL NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin ardından okullarda 2. dönemi 20 Şubat 2023 tarihinde başlattı. Son olarak Gaziantep, Osmaniye ve Adana’da okullar bu hafta başı (13 Mart) açıldı. Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya’da ise okullar 27 Mart tarihinde eğitim öğretim faaliyetlerine başlayacak.
Milli Eğitim Bakanlığı okullarda ikinci dönem uygulanacak ara tatil tarihlerinde bir değişiklik yapmadı. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri 17-20 Nisan tarihleri arasında ikinci ara tatili yapacak.

Bakan Özer: 4 İlde Okullar 27 Mart'ta Açılacak Bakan Özer: 4 İlde Okullar 27 Mart'ta Açılacak

RAMAZAN BAYRAM TATİLİ İLE BİRLEŞİYOR

Diyanet İşleri Başkanlığının (DİB) yayınladığı takvime göre bu yıl Ramazan ayı 23 Mart-21 Nisan tarihleri arasında uygulanacak. Hemen ardından ise üç günlük bayram tatili başlayacak. MEB tarafından açıklanan takvime göre ara tatil 20 Nisan tarihinde sona eriyor. Ancak Ramazan bayramı 1. günü 21 Nisan tarihinde başlayacak. Ramazan bayramı tatili, resmi tatil olduğundan okullar, üniversiteler ve kamu kurumları kapalı olacak.


Nisan ara tatili sebebiyle 14 Nisan Cuma günü kapanacak okullarda eğitim öğretim faaliyetleri tekrar 24 Nisan Pazartesi günü başlayacak.