İSTANBUL (AA) - Lila Kağıt, yenilenebilir enerji yatırımlarına hız verdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Lila Kağıt, çevreye duyarlı yaklaşımı ve sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda, Türkiye'nin üç farklı noktasında, toplam 50 MW gücünde yenilenebilir enerji yatırımını hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Şirketin bu kapsamdaki ilk yatırımı olan ve Ergene'deki üretim sahasına kurulan 14.5 MW kapasiteli Çatı tipi güneş enerjisi santrali (GES) devreye alınarak, test üretimlerine başlandı.

Üretim sahasındaki çatıların tamamı toplam 33 bin 761 adet güneş enerjisi paneli ile kaplanırken, çevresel anlamda da önemli bir çalışmaya imza atıldı. Proje sayesinde sadece bir yılda karbon salınımının 8 bin 613 ton azaltılması planlanıyor.

Erzurum'da temelini attığı tesis ile Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz'in ilk temizlik kağıdı üretim merkezi ve en büyük ağır sanayi yatırımlarından birini Türkiye'ye kazandırmayı hedefleyen Lila Kağıt, ayrıca, yenilenebilir enerji yatırımlarına da hız kesmeden devam edecek.

Lila Kağıt bu hedef doğrultusunda, yakın zamanda Türkiye'nin iki farklı noktasında daha GES kurmayı ve toplam yenilenebilir enerji üretim kapasitesini 50 MW'a çıkarmayı hedefliyor.

- "Sürdürülebilir bir üretim sistemi oluşturmayı hedefliyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Lila Kağıt Genel Müdürü Alp Öğücü, yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelme kararlarının temelinde yatan nedenlerin, daha az karbon salınımı, yerli ve yenilenebilir kaynak kullanımı ile ülke ekonomisine katkı, AB'nin 'Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması'na uyum ve yurt dışı pazarlardaki rekabet avantajı olduğunu belirtti.

Ergene tesislerinin ardından devreye alacakları diğer GES projeleri tamamlandığında, Lila Kağıt olarak tükettikleri toplam elektriğin dörtte birini yenilenebilir kaynaklardan karşılayabileceklerine dikkati çeken Öğücü, şunları kaydetti:

Zorunlu trafik sigorta zam hesaplaması değişti yeni zam oranı ve hesaplama yöntemi Zorunlu trafik sigorta zam hesaplaması değişti yeni zam oranı ve hesaplama yöntemi

"Toplam 1 milyar liralık yatırım bedeli olan yenilenebilir enerji santrallerimiz ile gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı ve kendi kendine yetebilen, sürdürülebilir bir üretim sistemi oluşturmayı hedefliyoruz. Sadece Ergene tesisimizde faaliyete geçen GES sayesinde 25 yıllık sürede 200 bin tona yakın karbon salımının önüne geçebilecek ve buna eş olarak 1.3 milyon ağacı kurtarmış olacağız. Diğer yatırımlarımızın da tamamlanmasıyla, bu rakamların üç kat artacağını söyleyebiliriz. Lila Kağıt olarak; duyarlı ve ezber bozan kurumsal karakterimizi yansıtan yenilikçi atılımlarımızı, önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz."