TRABLUS (AA) - AYDOĞAN KALABALIK - Libya'nın kuzeyinde yaşayan Amazig halkı, kısıtlı imkanlarına rağmen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için seferber oldu.

"Asrın felaketi" olarak nitelendirilen depremlerin ardından, siyasi krizin sürdüğü Libya'da depremzedelere yardım için çeşitli kampanyalar başlatıldı. Başkent Trablus’un 100 kilometre batısındaki Zuvara kentinde yaşayan Amazig halkı da içinde bulundukları zorlu koşullara karşın depremzedeleri unutmadı.

“Bir hurma yarısı bile olsa” sloganıyla kampanya başlatan Amazigler, toplanan bağışları Türkiye'nin Trablus Büyükelçiliğine teslim ederek depremzedelerin dertlerine çare olmaya çalıştı.

Kahramanmaraş'ta Ebrar Sitesi'nde yıkılan binaların enkazının kaldırılması tamamlandı Kahramanmaraş'ta Ebrar Sitesi'nde yıkılan binaların enkazının kaldırılması tamamlandı

Zuvara'daki hayırseverlerden Adil Fatıys, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Libya’daki ekonomik sıkıntılara rağmen halkın, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yardım gönderme konusunda duyarlı davrandığını söyledi.

Ülkede çalışanların ücretlerinin ödemesinde yaşanan gecikmelere ve insanların gelirlerinin düşmesine karşın, bölgedeki halkın depremzedeler için yardımlarını esirgemediğini vurgulayan Fatıys, çocuk, genç ve yaşlı herkesin elinden geleni yapmaya çalıştığını ifade etti.

Bazı çocukların kumbaralarını yardım çadırlarına getirdiklerini aktaran Fatıys, biriktirdikleri parayı kendilerine vererek, “Bunu Türkiye’deki çocuklara ulaştırın.” dediklerini dile getirdi.

Bölge sakinlerinden Fethi Gaffaz da Zuvara halkının, asrın felaketinden etkilenenler için çok üzüldüğünü ve bölgeye yardım göndermek için çaba sarf ettiğini anlattı.

- "Bir hurma yarısı bile olsa"

Kentte faaliyet gösteren Sirac Hayır Cemiyeti adına Türk ve Suriyeli depremzedeler için bir yardım çadırı kurarak, “Bir hurma yarısı bile olsa” sloganıyla kampanya başlattıklarını belirten Gaffaz, “Kampanya çok başarılı oldu. Ayni ve maddi yardımlar yapıldı. Elbiseler, battaniyeler, giyecekler gibi herkes şartları dahilinde elinden gelen yardımı yaptı.” dedi.

Kentte toplanan 35 ton civarındaki ayni yardımları paraya çevirerek, Türkiye’nin Trablus Büyükelçiliğine teslim ettiklerini aktaran Gaffaz, toplanacak diğer ayni yardımların ise farklı yardım kuruluşlarıyla birlikte Türkiye’ye gönderileceğini kaydetti.

- Libya’da yaklaşık 600 bin Amazig var

Libya’nın daha çok kuzey bölgelerinde yaşayan Amazigler (Berberiler) Arapçanın dışında kendi yerel dilleri ve alfabeleri kullanıyor. Libya’daki nüfuslarının yaklaşık 600 bin olduğu belirtilen Amazigler, yoğunlukla ülkenin Zuvara, Cadu ve Yefrin gibi kentlerinde yaşıyor. Kendilerine "Berberi" denilmesinden hoşlanmayan Amazigler, Kuzey Afrika’da Libya dışında Tunus, Cezayir ve Fas’ta da bulunuyor.