Milli Eğitim Bakanlığı tarafından liselere geçiş sistemi kapsamında yapılan LGS'de Sorulan bir fen bilimleri sorusunun iptali için Hürriyetçi Eğitim Sen avukatlari başvuruda bulundu. Başvuruyla ilgili açıklamayı sendika Genel Başkanı Levent Kuruoğlu yaptı. Kuruoğlu'nun açıklaması şöyle:
 

MEB öğretmenlerden yeni değerlendirme raporu istedi MEB öğretmenlerden yeni değerlendirme raporu istedi

03.06.2024 tarihinde gerçekleştirilmiş olan LGS sınavında fen bilimleri A kitapçığı 13. sorusunun iptali için sendika avukatlarımız başvuru yapacaklar.

Çok kıymetli Fizik ve Fen Bilgisi Öğretmenlerimiz, aşağıdaki açıklama yeterli midir?  Katkı sağlarsanız sevinirim. 

Fen bilimleri A kitapçığı 13. soruda, soru kökünde tahtanın sadece başlangıçta ve son durumda yatay dengede kaldığı belirtiliyor. Soruda istenilen “kesinlikle doğrudur” ifadesi dikkate alındığında, 2. öncülde belirtilen işçilerin işlem boyunca çektikleri ip miktarlarının eşit olduğu ifadesi, soru kökünde verilen “sadece başlangıçta ve sonda yatay dengede kaldığı” bilgisi ile çelişmektedir. Bu ifade, süreç içerisinde tahtanın yatay dengede kalmadığı ve işçilerin ipi daha az veya daha fazla çekmiş olabileceği ihtimalini düşündürdüğü için “kesinlikle doğrudur” ifadesi ile çelişmektedir. Bu durumdan dolayı, sorunun tekrar gözden geçirilip değerlendirilmesini talep etmekteyiz.