Kurban Bayramı, islam aleminde kurban kesilerek kutlanan bir bayramdır. Müslümanlar bubayramda kurban keserek etlerini dağıtırlar. Kurban etini 3 kısıma ayıran Müslümanlar kurban etinin 3'te birini fakirlere, 3'te birini komşulara dağırıtlar. Kalan 3'te birlik kısım ise kendileri tarafından tüketilir. Bu uygulama ile kurban etinden tüm sosyal grupların yararlanması sağlanır. Eşitlik gözetilir. 

İstanbul Valisi Yerlikaya: Deprem bölgelerine yardım malzemeleri yola çıktı İstanbul Valisi Yerlikaya: Deprem bölgelerine yardım malzemeleri yola çıktı

Kurban Bayramı'nda İslam eleminde olduğu gibi Türkiye'de de iş yerleri tatilir. Bayram süresinde resmi daireler kapalı olur. Ancak ülkemizde çoğunlukla hafta içine denk gelen günlerde bayram tatili haftanın kalan günleri ile birleştirilerek 9 güne çıkartılır. Bu uygulama ile Turizmin canlanması da sağlanır. alışanlara daha uzun bir dinlenme imkanı sunulur.

Peki bu yıl Kurban Bayramı tatili Türkiye'de kaç gün olacak? Tatil uzatılacak mı, 9 günlük tatil edilecek mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kurban Bayramı tatili süresinin dokuz gün olacağını açıkladı. Erdoğan, Kurban Bayramı tatilini takip eden 13-14 Temmuz günlerinin idari izin kapsamına alınacağını duyurdu.
Cumhurbaşkanı ve AK PARTİ Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısında Kurban Bayramı tatilinin süresini açıkladı.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ 9 GÜN OLACAK

Tatil süresinin dokuz gün olacağını duyuran Erdoğan, “Kurban Bayramı tatilini takip eden günler ile 15 Temmuz’u takip eden arşamba ve Perşembe günleri idari izin sayılacak” ifadelerini kullandı.

KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı arefe günü 8 Temmuz Cuma gününe denk geliyor. Bayramın birinci günü ise 9 Temmuz’da idrak edilecek.

Kurban Bayramı 1. Günü: 9 Temmuz Cumartesi

Kurban Bayramı 2. Günü: 10 Temmuz Pazar

Kurban Bayramı 3. Günü: 11 Temmuz Pazartesi

Kurban Bayramı 4. Günü: 12 Temmuz Salı