RİYAD (AA) - Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), İsrail'in Mescid-i Aksa baskınlarını ve aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'in Filistin halkını yok sayan açıklamalarını kınadı.

KİK üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarından oluşan KİK Bakanlar Konseyi, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da toplandı.

Toplantı sonunda yayımlanan kapanış bildirisinde, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik defalarca tekrarlanan baskınları ve Maliye Bakanı Smotrich'in "Filistin diye bir halkın olmadığı" yönündeki açıklamaları kınandı.

- KİK'ten "Türkiye ve Suriye halklarının yanındayız" mesajı

"Asrın felaketi" olarak nitelenen 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle taziye dileklerine yer verilen bildiride, "KİK üyesi ülkelerin Türkiye ve Suriye halklarının yanında olduğu" vurgulandı.

Bildiride, Avrupa ülkelerinde Kur'an-ı Kerim'e yönelik saldırıların yeniden başlamasına tepki gösterilerek, bu ülkelerin yönetimlerinin Müslümanların duygularını provoke edici eylemleri önleyecek tedbirler almalarının önemine dikkat çekildi.

KİK bildirisinde ayrıca Suudi Arabistan ile İran arasında 10 Mart'ta Pekin'de yapılan anlaşma ve Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler arasında imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması'nın süresinin 120 gün daha uzatılmasından duyulan memnuniyet ifade edildi.

New York'taki Türkevi'ne saldıran sanık hakkında "denetimli serbestlik" kararı verildi New York'taki Türkevi'ne saldıran sanık hakkında "denetimli serbestlik" kararı verildi

- Mescid-i Aksa baskınları ve Smotrich'in tepki çeken sözleri

Fanatik Yahudilerin İsrail polisi eşliğinde işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskınlar bölgede gerilimin daha da tırmanmasına neden oluyor.

İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Smotrich, 19 Mart'taki Paris ziyareti sırasında eski Likud Partisi Başkanı Jacques Kupfer'i anma töreninde yaptığı konuşmada, "Filistin diye bir halkın olmadığını ve bunu Beyaz Saray'ın da duyması gerektiğini" ifade etmişti. Smotrich'in konuştuğu kürsüde Ürdün'ü de içine alan "İsrail haritası" kullanması dikkati çekmişti.