LEFKOŞA (AA) - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) tüm kentlerinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlanıyor.

Kutlamalar kapsamında, başkent Lefkoşa'daki Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi.

Törene KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanı Tümgeneral Sebahattin Kılınç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, bakanlar, milletvekilleri ve diğer kurum, kuruluş, siyasi parti, dernek yetkilileri ile vatandaşlar katıldı.

Anıta çelenklerin konulması ile başlayan tören İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşuyla devam etti.

Törende konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ulusal egemenliğin önemine işaret ederek, "Egemenlik, kendi kimliğimizle, değerlerimizle, milli ve manevi duygularımızla bu topraklarda varlığımızı sürdürmemizin yegane teminatıdır." diye konuştu.

Çocukların bayramlarını kutlayan Tatar, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 104 yıl önce, bütün dünya çocuklarına armağan ettiği bayramının önemli olduğuna dikkati çekti.

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları Siirt'te protesto edildi İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları Siirt'te protesto edildi

Tatar, her alanda olduğu gibi egemenlik konusunda da KKTC'ye destek veren Türkiye'ye teşekkür etti.

KKTC'nin Gazimağusa, Girne, Güzelyurt, İskele ve Lefke kentlerinde de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolaysıyla törenler düzenlendi.

Girne kentinde törenlerin ardından başlayacak çocuk şenliği etkinliğinin akşam 18'e kadar devam edeceği bildirildi.

Öte yandan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında, KKTC'nin Girne ve Gazimağusa limanlarına demirleyen Türk savaş gemileri bugün 10:00 -17:00 saatlerinde halkın ziyaretine açılacak.

Beyarmudu Belediyesinin bayram nedeniyle düzenlediği çocuk şenliği, kortej yürüyüşü ile başlayacak, Türkmenköy Futbol Sahası'nda halk oyunları ve diğer gösteriler ile devam edecek.