kamu çalışanlarına ek zam yapılması ile ilgili açıklama geldi. Kamuda çalışan personelin maaşlarına yapılan zammı artırılması ve ek zam yapılması ile ilgili o açıklama ve detayları şöyle:
Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, toplu iş sözleşmesinden elde edilen haklarda daha fazla kayıp yaşanmaması için 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak şekilde ek protokol talep edeceklerini açıkladı.

Kamuda çalışan işçilerin ek zam çağrıları sonrasında Hak-İş ve Türk-İş, tabandaki bu taleple ilgili harekete geçti.

Önce Hak-İş, konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bir mektup gönderdi. Ardından Türk-İş ve Hak-İş yönetimi bir araya geldi.

İki işçi sendikası, 'Kamu Çerçeve Protokolü'ndeki hakların iyileştirilmesine yönelik talepleri ele aldı.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, "Bir ek protokolün yapılması hususunda genel bakış açımız var. Hükümetin de Türk-İş'in de bizimle aynı noktaya gelmesi için çalışmalar var. Müzakerelerde bunu göreceğiz." dedi.

ABD'de evin bahçesindeki partiyi basan maskeli kişilerin silahlı saldırısında 4 kişi öldü ABD'de evin bahçesindeki partiyi basan maskeli kişilerin silahlı saldırısında 4 kişi öldü

Taleplerinin refah payı ve iyileştirme olduğunu belirten Arslan, fiyat artışlarına dikkat çekti. Arslan,

"Toplu iş sözleşmesi ile elde ettiğimiz haklarımızın daha fazla erimemesi için bir ek protokol ile 1 ocak itibarıyla kamuda yaklaşık 600 bin civarındaki arkadaşımızın haklarının iyileştirilmesini talep edeceğiz." ifadelerini kullandı.

700 bine yakın kamu işçisi toplu sözleşmeye göre; 2024'ün ilk 6 ayında yüzde 10 artış, artı enflasyon farkı alacak. İkinci 6 ayda ise yüzde 10 artı enflasyon farkı kadar artış yapılacak.

İşçilerin beklentisi bu oranların ek protokolle güncellenmesi yönünde.