KUDÜS (AA) - İsrail'in, Tel Aviv'i eleştiren açıklamaları nedeniyle Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ülkeyi ziyaret etmesine izin vermediği öne sürüldü.

İsrail Ordu Radyosu'na konuşan adı açıklanmayan İsralli bir yetkili, "İsrail, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ülkeye ziyaretine izin vermedi." ifadelerini kullandı.

Yetkili, Borrell'in İsrail'e gelmek için birkaç talepte bulunduğunu, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın ise Borell'in talebine karşılık vermediğini paylaştı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı depremzede kadınlar için 6 iş atölyesi açtı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı depremzede kadınlar için 6 iş atölyesi açtı

Ziyaretin yasaklanmasının nedenine ilişkin de bilgi veren yetkili, "Borrell'in İsrail'e yönelik açıklamaları ve Hamas ile mevcut İsrail hükümeti arasında yaptığı karşılaştırmaları" nedeniyle istenmediğini söyledi.

İsrailli yetkili, Borrell için "Buraya gelmeyi hak etmiyor." dedi. İsrail hükümetinden konuyla ilgili henüz bir açıklamada paylaşılmadı.

- İsrail Dışişleri Bakanı Cohen, Borrell'le dün görüşmüştü

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile İsrail ve AB ülkeleri arasındaki ilişkileri telefonda görüşmüştü.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında, Cohen'in "Filistinlilerin ölümüyle sonuçlanan İsrail ordusunun saldırıları ile Filistinlilerin düzenlediği saldırıları sonucu ölen İsraillileri karşılaştırmayı" kabul etmediğini dile getirdiği aktarıldı.

Açıklamada, Cohen'in, Borrell'den "İsrail devletinin iç siyasi işlerine muhtemel herhangi bir müdahale girişiminin engellenmesini" istediği ve "AB'nin İsrail iç işlerine müdahalesi ve Filistinlileri finanse etmesinin artık durması" gerektiğini söylediği belirtildi.

- Josep Borrell ne demişti?

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, yaptığı "Dürüstlük Orta Doğu'da barışı ilerletebilir" başlıklı yazılı açıklamasında, İsrail'in tepkisini çeken şu değerlendirmelerde bulunmuştu:

"Batı Şeria'daki İsrailli yerleşimcilerin uyguladığı şiddet, Filistinlilerin yaşamlarını ve geçim kaynaklarını giderek daha fazla tehdit ediyor ve neredeyse hep cezasız kalıyor. Dahası, İsrail askeri operasyonları, çoğu zaman etkili bir hesap verme sorumluluğu olmadan sıklıkla sivil Filistinlilerin ölümüne neden oluyor. İşgal altındaki topraklarda yasa dışı yerleşimler genişliyor ve kutsal alanlarla ilgili hassas statüko aşınıyor. İsrailliler güçlü bir devlete ve orduya güvenebilirken, Filistinlilerin böyle bir çaresi yok. Kişinin kaderini kontrol etme yeteneğindeki bu büyük eşitsizlik, yol kenarındaki her kontrol noktasında görülebilir. Bütün bu gerçekler barışın önündeki engellerdir."