NUAKŞOT (AA) - İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 49. Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı, Moritanya'nın başkenti Nuakşot'ta başladı.

"Güvenlik ve istikrarın eşiği: Ilımlılık ve itidal" sloganıyla düzenlenen ve iki gün sürmesi planlanan toplantı, El Murabitun Uluslararası Kongre Merkezi'nde yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştiriliyor.

Toplantıda, iki gün boyunca siyasi, ekonomik, kültürel, sosyal, bilimsel ve insani konular ele alınacak.

İİT'den yapılan açıklamaya göre, ele alınacak gündemin başında İsrail'in Filistin halkına yönelik aralıksız saldırıları ışığında Filistin meselesi ve Doğu Kudüs'teki gelişmeler yer alıyor.

İngiltere'nin ünlü kütüphanesinde toplu iftar programı düzenlendi İngiltere'nin ünlü kütüphanesinde toplu iftar programı düzenlendi

Toplantıda ayrıca Afgan meselesindeki gelişmeler, Cemmu ve Keşmir, Mali, Sahel Bölgesi'ndeki durumlar ile üye olmayan ülkelerdeki Müslüman toplulukların ve azınlıkların durumu da görüşülecek.

Toplantıda ayrıca BM Genel Kurulu tarafından 15 Mart'ın "İslamofobiyle Mücadele Uluslararası Günü" olarak kabul edilmesinin birinci yıl dönümüne denk gelmesi nedeniyle "aşırıcılık, terörizm ve İslamofobi fenomeni ile mücadele çabalarının sürdürülmesi" meselelerine de yoğunlaşılacak. Bu kapsamda konuyla ilgili özel bir oturum düzenlenecek.