Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de grafiti sanatçısı Aziz Esmer ve bir grup ressam arkadaşı, iki gün önce hayatını kaybeden Suriyeli kozmonot Muhammed Faris'in anısına okul duvarına resim çizdi.

Dünya çapında yaşanan önemli olayları İdlib'deki Beşşar Esed rejiminin saldırısında yıkılan binaların duvarlarına çizerek anlatmasıyla bilinen İdlibli Esmer, Türkiye’de hayatını kaybeden Suriyeli kozmonotu konu etti.

Esmer, okul duvarına "Devrim" kelimesinin son harfinin ortasına astronot elbisesiyle Faris'i çizdi.

Kars'ta Galatasaray'ın şampiyonluğunu kutlayan 3 taraftar balkonun çökmesiyle yaralandı Kars'ta Galatasaray'ın şampiyonluğunu kutlayan 3 taraftar balkonun çökmesiyle yaralandı

Aziz Esmer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Faris'in özgürlüğü savunmak için halkın safına geçtiğini söyledi.

Esed rejiminin muhalifleri öldürerek ya da tutuklayarak ötekileştirdiği değerlendirmesinde bulunan Esmer, "Faris, Suriye halkının savunduklarını, acılarını ve hayallerini dünyaya duyurmaya çalışan bir idol. Resmini çizerek çocuklar tarafından tanınmasını istedik." ifadesini kullandı.

Uzaya giden ilk Suriyeli ve ikinci Arap olan Tümgeneral Muhammed Faris, 19 Nisan'da Gaziantep'te hastanede yaşamını yitirmişti.

Suriyelilerin ilk kozmonotu olan Faris, 1987'de uzaya gidip gelmesinden sonra ülkesinde kahraman gibi karşılanmış ve Suriye’deki üniversitelerde yaklaşık 10 yıl ders vermişti.

Faris, Suriye'de 2011 yılında Esad rejimine karşı başlayan halk ayaklanması ve iç savaşın ardından Türkiye'ye sığınmıştı.