ADEN (AA) - Yemen'deki Husilerin önde gelen liderlerinden Ali el-Kahum, meşru hükümetle İsviçre'de gerçekleştirilen esir takası görüşmelerinde ilerleme olduğunu söyledi.

AA muhabirine konuşan Husilerin siyasi büro üyesi Kahum, tam hazırlıkla Sana'dan gelen Esirler Komitesinin, takas anlaşmasını başarılı bir şekilde tamamlama konusunda iyimser olduğunu ifade etti.

Görüşmelerin sürdüğünü belirten Kahum, zorlukların üstesinden gelinmeye çalışıldığını ve konuyla ilgili somut ilerleme kaydedildiğini aktardı.

BM, Libya'da insan haklarıyla ilgili kötüye giden durumdan derin endişe duyuyor BM, Libya'da insan haklarıyla ilgili kötüye giden durumdan derin endişe duyuyor

Kahum, esirler meselesinde herhangi bir ilerlemenin Yemen'de 8 yıldır devam eden insani acıyı hafifleteceğini dile getirdi.

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 11 Mart'ta Yemen hükümeti ile Husiler arasındaki Yemen Esir Takası Denetleme Komitesinin 7'nci Toplantısı'nın İsviçre'de başladığını duyurmuştu.

İsviçre'deki istişarelerin yaklaşık iki hafta sürmesi bekleniyor.

- Stockholm Anlaşması ve esir takası

Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemenhükümetine destek veriyor.

Yemen hükümeti ve İran destekli Husiler arasında 2018'de "esir değişimi, Hudeyde'de ateşkes, limanlar ve Taiz'in durumuyla" ilgili Stockholm Anlaşması imzalanmıştı.

Stockholm Anlaşması'ndan sonra birçok kez esir değişimi için masaya oturan taraflar, Ekim 2020'de savaşın başlangıcından beri en büyük esir takasını gerçekleştirmişti. Bu kapsamda 15'i Suudi Arabistan, 4'ü Sudan vatandaşı toplam 1056 kişi serbest bırakılmıştı.

Husiler, geçen yıl 28 Mart'ta da hükümet ile her iki taraftan toplam 2 bin 223 esirin takası konusunda anlaştıklarını duyurmuştu.

Yemen hükümeti ise ülkenin güneybatısındaki Taiz iline düzenlenen saldırının ardından 29 Ağustos'ta Husilerle Ürdün'de yürütülen görüşmeleri askıya aldıklarını açıklamıştı.