İSTANBUL (AA) - Hatay'da "Kendini Tanı, Erken Tanı Meme Kanseri Farkındalık Hareketi" kapsamında 200 kadına meme kanseri farkındalık eğitimi verildi.

AstraZeneca'dan yapılan açıklamaya göre, İhtiyaç Haritası ve Kanser Savaşçıları Derneği tarafından AstraZeneca Türkiye'nin desteği ile hayata geçirilen "Kendini Tanı, Erken Tanı Meme Kanseri Farkındalık Hareketi" projesi kapsamındaki dördüncü buluşma Hatay'daki kadınlarla gerçekleştirildi.

İhtiyaç Haritası Koordinasyonu ile Hatay’ın Samandağ ilçesindeki Etnospor Dayanışma Obası’nda düzenlenen etkinlikte Kanser Savaşçıları Derneği’nin gönüllü hekimi Dr. İbrahim Çolhan tarafından 2 farklı oturumda yaklaşık 200 kadına meme kanseri farkındalık eğitimi verildi ve ulaşılan toplam kadın sayısı 700'e yükseldi.

Kadınlar, meme kanseri görülme sıklığı, başlıca risk faktörleri, erken tanının önemi, meme kanseri tarama (mamografi) ve elle muayene gibi konularda bilgilendirildi.

"Kendini Tanı, Erken Tanı Meme Kanseri Farkındalık Hareketi" kapsamında bu yılki eğitimler hariç bugüne kadar Antalya, Trabzon ve Hatay’da verilen eğitimlerle birlikte 500 kadına ulaşılmıştı. Bu kadınların en yakın Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi'nde (KETEM) meme taramalarının yapılması sağlandı. Eğitim alanların yüzde 10'undan fazlası ileri tetkiklerin yapılması için hastanelere sevk edilmişti. Hatay'da ikinci kez verilen bu eğitimlerin ve meme kanseri taramalarının gelecek aylarda deprem bölgesindeki diğer illerde devam etmesi planlanıyor.

Merkez Bankası politika faizini yüzde 50'de sabit bıraktı Merkez Bankası politika faizini yüzde 50'de sabit bıraktı

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kanser Savaşçıları Derneği gönüllü hekimi Dr. İbrahim Çolhan, Hatay'ın geçen yıl 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerden en çok etkilenen illerden biri olduğunu belirterek, "Hala toparlanma sürecinde olan bu ilimizde kanser hastalıkları, özellikle de meme kanseri, depremin gölgesinde kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Derneğin bölge kadınlarına sunduğu bu önemli destek ile erken tanı ile meme kanserinin tedavisinin mümkün olduğunu dair kadınları bilinçlendiriyoruz. Bu desteğimiz bir gereklilik değil, aynı zamanda kadınlara yalnız olmadıklarını hissettiren anlamlı bir çabadır." ifadelerini kullandı.

İhtiyaç Haritası Yönetim Kurulu Üyesi Esra Arslan,"Farkındalık yaratmak her konuda çok değerli ve yaratacağımız sosyal etkinin en önemli çıktısı. Deprem bölgelerinde meme sağlığı ile ilgili kadınlarımıza hem destek olmak hem de farkındalık yaratmak adına yürüttüğümüz bu proje ile yanlarında olmanın ve katkı sağlamanın, rakamlarla ölçülemeyecek seviyede olduğuna inanıyorum. Bu konuyu dert edinip beraber yola çıkmış olmaktan dolayı çok mutluyuz. Birlikte verdiğimiz destek ile paylaştıkça çoğaltacağımız nice dayanışma hikayesine ortak olacağımızı ümit ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

- "Bireyler erken tanı belirtilerini göz ardı edebiliyor"

Kanser Savaşçıları Derneği Genel Sekreteri Aslı Ortakmaç da şunları kaydetti:

"Geçen yılki depremlerin etkilediği Hatay ilinde insanlar zor şartlarda hayata tutunmaya devam ediyor. Uzmanlar, böyle büyük felaketlerin ardından bireylerin hayata tutunmaya çalışırken erken tanı belirtilerini göz ardı edebilmelerinin risklerine ve erken tanı hizmetlerine erişimin kısıtlılığına dikkati çekiyorlar. Bu riskleri ortadan kaldırmak için Hatay’da gerçekleştirdiğimiz bu projemizin buradaki ikinci etabında da kadınlarda en yaygın görülen meme kanserinde erken tanı konusunda eğitilmelerinin ve tarama için KETEM’lere ulaşımlarının sağlanmasıyla belki de daha ileri evrelerde ortaya çıkacak meme kanseri vakalarının kolay tedavi edilebilir aşamalarda tespit edilmesine vesile oluyoruz."

AstraZeneca Türkiye Medikal Direktörü Dr. Deniz Ertürk Erem ise AstraZeneca Türkiye olarak depremin ilk gününden bu yana ellerinden gelen desteği sağlamaya devam ettiklerini aktardı.

Uzun vadeli sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında, bölgedeki çocukların ve gençlerin eğitimine destekler verirken bölge halkını hastalıklar konusunda bilinçlendirmeyi de hedeflerini kaydeden Erem, "Koşulsuz desteğimizle yürütülen 'Kendini Tanı, Erken Tanı Meme Kanseri Farkındalık Hareketi' kapsamında Kanser Savaşçıları Derneği ve İhtiyaç Haritası ile 2024 yılında deprem felaketinden en çok etkilenen illeri önceliklendirme kararı aldık. Bu kapsamda Hatay’da ikinci kez eğitimleri tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Eğitimlerimiz önümüzdeki dönemde bölgedeki diğer illerde de sürecek. Kanseri ölüm nedeni olmaktan çıkarma hedefimiz doğrultusunda, toplumun faydasına olacak her çalışma, projede ve iş birliğinde üzerimize düşeni yapmaya daima hazırız." yorumunu yaptı.