ANKARA (AA) - Hacettepe Üniversitesinde (HÜ) atık malzemeden inşa edilen taşınabilir bina hizmete girdi.

HÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Beytepe Yerleşkesi'nde tamamen atık malzemeyle inşa edilen, taşınabilir özelliğiyle öne çıkan Hacettepe Üniversitesi Destek Hizmetleri Binası dün açıldı.

DSÖ, Marburg virüsü için 4 aşının deneme protokollerinin hazır olduğunu açıkladı DSÖ, Marburg virüsü için 4 aşının deneme protokollerinin hazır olduğunu açıkladı

Hacettepe Üniversitesi yönetimi, akademik ve idari personeli ile Taleworlds şirketinin CEO'su Armağan Yavuz'un katıldığı törende konuşan Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran bina hakkında bilgi verdi.

"Her şeyden önce bu binanın benim için bir maliyeci için değerini ifade edeyim. Ben buraya 1 kuruş harcamadım. 1 kuruş harcamadan böyle bir kapasite oluşturduk." ifadesini kullanan Güran daha önce inşaat hafriyatlarının ve molozlarının döküldüğü bir alanı değerlendirdiklerini vurguladı. Güran, "Üniversitemize değer katmak için elinden geleni yapan Taleworlds firmasından da destek istedik. 2-3 ay içerisinde hemen yapıldı ve bugünkü konumuna geldi." ifadesini kullandı.

- "Tüm deprem testleri de yapıldı"

Yapının tasarımcısı Hacettepe Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Şahmaran binanın en önemli özelliğinin yüzde 100 sökülüp takılabilir olduğunun altını çizerek "İstediğimiz an bu yapıyı söküp başka bir alana taşıyabiliriz. Tüm deprem testleri de yapıldı." bilgisini verdi.

İnşaat atıklarını kullanarak bir bina daha tasarladıklarını ve haziran sonuna kadar bitirip deprem bölgesine hediye etmek istediklerini aktaran Şahmaran proje sürecine ilişkin şöyle bilgi verdi:

"2019 yılında Türkiye-İngiltere ikili işbirliği kapsamında bir çalışma sunmuştuk. O projenin adı, 'Düşük Maliyetli Konutlandırma İçin Lego Tarzı Yapı İnşaası'ydı. Sonraki yıl İngiltere ile işbirliği yapan farklı ülkeler arasındaki projelerin her ülke adına ödül verilmesine karar verilmiş. Biz de Türkiye kapsamında bu ödüle başvurduk. Ülkemizdeki 50 başvurudan ilk 4'e kaldık. Ödül töreninin sonuçları açıklandı ve ödülü biz aldık. Bu ödül kapsamında, Rektörümüzün de desteğiyle bu alanda çalışmalarımıza başladık."

Şahmaran ayrıca hem dünyada hem ülke genelinde ilk kez bu özelliklere sahip bir yapı tasarlandığını aktardı.