Bulgaristan'daki Hasköy Bölge Mahkemesi, Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı ve ülkede Bulgaristan'da yakalanan Necip Hablemitoğlu suikastı zanlısı Mustafa Levent Göktaş'ın Türkiye'ye iadesini reddetti
Mahkeme başkanı olan Milena Peteva, Türkiye’nin yargılanmak üzere iadesini talep ettiği Göktaş’ın iadesine ilişkin bugün görülen duruşmada yaptığı açıklamada “insan haklarına uygun ve adil biçimde yargılanmayabileceği” gerekçesiyle sanığın Türkiye’ye iadesinin kabul edilmediğini söyledi.

Göktaş’ın avukatları da sanığın sağlık durumunu mazeret gösterip, iadesine karşı çıktı.

AP’NİN KARARLARINA ATIFTA BULUNDU

Hakim Peteva, “Mahkeme, davadaki delilleri dikkate alarak ve Avrupa Parlamentosu’nun hukukun üstünlüğüyle ilgili meseleleri tartışan kararlarına atıfta bulunarak, İade Yasası ve Avrupa Tutuklama Emri’nde geçen ret gerekçelerinin mevcut olduğunu tespit etti.” dedi.

EYT ilk maaş ve düzenleme ne zaman, başvurular nasıl yapılacak EYT ilk maaş ve düzenleme ne zaman, başvurular nasıl yapılacak

ZAMAN AŞIMI KARARI

Mahkeme ayrıca, sanık Göktaş hakkında “suç örgütüne üye olmak” suçlamasıyla açılan davada “zaman aşımına” karar verdi.

Mahkemenin kararına, bir hafta içinde Filibe Temyiz Mahkemesinde itiraz edilebilecek.

Göktaş, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastından sorumlu tutuluyor.

KASIM AYINDA KAMIŞTI

Göktaş’ın kasımın başında Bulgaristan’a kaçtığının tespit edilmesi üzerine, Türkiye tutuklanması için Interpol üzerinden kırmızı bülten çıkarmıştı. Türkiye, Göktaş’ın tutuklanmasının hemen ardından iadesini talep etmişti.

Kalp krizi geçirdiği iddia edilen Göktaş, sağlık nedenlerinden dolayı Hasköy şehrinde ev hapsinde tutuluyor. (AA)