Güney Kore'de sendika üyeleri, hükümetten, artan akaryakıt fiyatlarına karşı harekete geçmesini talep eden tır şoförlerine destek olmak amacıyla sokaklara döküldü.

oğunluğunu Kore Sendikalar Konfederasyonu üyelerinin oluşturduğu binlerce kişi, başkent Seul'de bir araya gelerek artan yakıt maliyetleri için greve giden tır şoförlerinin işbaşı yapması için çağrı yapan hükümeti kınadı.

Protestocular, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol yönetimini, işçilere baskı yapmakla ve tır şoförlerinin yakıt maliyetleriyle birlikte zorlaşan çalışma koşullarını görmezden gelmekle suçladı.

TBMM ocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu ilk ziyaretini İstanbul'a yapacak TBMM ocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu ilk ziyaretini İstanbul'a yapacak

Tır şoförleri, 7 Haziran'da hükümetin artan akaryakıt fiyatlarına karşı harekete geçmesi talebiyle grev başlatmıştı. Hükümetten ayrıca 3 yıl uzattığı "Güvenli Nakliye Tarifesi" adlı taban ücret sistemini kalıcı hale getirmesi istenmişti.

Yaklaşık bir hafta süren, 11 bin tır şoförünün katıldığı grev, kargo taşımacılığında aksamaya ve maddi kayıplara neden olmuştu. Grevin yerel üretimi de etkilediği, 1,2 milyar dolarlık zarara neden olduğu bildirilmişti.

Ulaştırma Bakanlığı ile 14 Haziran 2022'de anlaşmaya varılmasının ardından greve son verilmişti.

Tır şoförleri altı aydan kısa bir süre sonra, 24 Kasım'da, 16 bölgede tekrar grev başlattıklarını duyurmuştu.

Yoon, tır şoförlerinin işbaşı yapması için özel yetkilerini kullanabileceğini bildirmesinden kısa bir süre sonra, 29 Kasım'da, ilgili kararnameyi imzalamıştı.