JOHANNESBURG (AA) - Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, ülkesini ziyaret eden Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan ile bir araya geldi.

Güney Afrika'nın yürütme başkenti Pretorya'daki Union Buildings'teki görüşmede, Ramaphosa ve Hassan, ikili işbirliği ve ilişkileri geliştirme olanakları ile kıtasal ve bölgesel güvenlik meselelerini ele aldı.

Trabzon'da polisleri taşıyan otobüs yandı Trabzon'da polisleri taşıyan otobüs yandı

Ziyaret kapsamında, ekonomik alanda iki mutabakat zaptı imzalandı. Böylece iki ülke arasında şimdiye kadar imzalanan mutabakat zaptı sayısı 17'ye yükseldi.

İki lider, görüşmenin ardından Pretorya'daki CSIR Uluslararası Konferans Merkezi'nde düzenlenen Güney Afrika-Tanzanya İş Forumu'na katıldı.

Cumhurbaşkanı Ramaphosa, ortak basın toplantısında, iki ülke arasında hızla gelişmekte olan ekonomik ilişkilere dikkati çekerek, "Güney Afrika'dan Tanzanya'ya yapılan ihracat 1995'te 177 milyon dolarken bu rakam 2021'de 459 milyon dolara yükseldi. Tanzanya'nın Güney Afrika'ya ihracatı ise 1995'te 4,5 milyon dolar seviyesindeyken 2021'de 30 milyon dolara yükseldi." ifadelerini kullandı.

Güney Afrikalı şirketlerin, halihazırda Tanzanya'da 18 binden fazla istihdam yaratan, toplam değeri 1 milyar doları bulan 250 projeye yatırım yaptığını belirten Ramaphosa, ayrıca 2021'de Tanzanya'dan çıkarılan 880 milyon dolar değerinde altın cevherinin Güney Afrika'daki rafinelerde işlenerek dünya pazarına sunulduğunu söyledi.

Hassan da 2021'de göreve gelmesinin ardından ilk kez ziyaret ettiği Güney Afrika'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Güney Afrika'nın Tanzanya ve diğer Doğu Afrika ülkelerinde en önemli doğrudan yabancı yatırım kaynaklarından biri olduğunu belirten Hassan, "Bu, Güney Afrika ve Tanzanya halkı için daha fazla ticaret, yatırım fırsatı, teknoloji transferi, eğitim fırsatı ve kültürel etkileşim anlamına geliyor." dedi.