Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sürelerinde öğretmenlere hayal kırıklığı mı geliyor? Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sürelerinde öğretmenlere hayal kırıklığı mı geliyor?

TES Genel Başkanı Geylan, Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen’in kamunun her alanında mülakata karşı olduğunu, mülakatın adaleti ortadan kaldıracağını yineleyerek şu açıklamaları yaptı:

“Mülakat, adaletin katilidir. Mülakat; ehliyeti öldürür, liyakati katleder. Bunun yüzlerce örneği var. Geçtiğimiz yıllarda gerek ilk atamalarda, gerek görevde yükselme sınavlarında, gerekse yönetici atamalarında çekirdek çitler gibi kul hakkı yenildi. Binlerce kamu çalışanının hakkı gasp edildi, devlete olan güven rencide edildi. ‘21. Yüzyıl Türk Asrı olacak’ diyoruz. Bu yüzyılda artık liyakati, adaleti konuşmayalım. Bu ülkeye sadakatle bağlı olan her insanımız mezhebi, meşrebi, siyasi görüşü ne olursa olsun bilgisi ve birikimiyle başarısıyla bir yerlere gelebilmelidir, bu duyguyu yaşayabilmelidir.
Evet mevzuatta mülakat var ama fiili bir durum da var. 2018 yılından beri mülakat puanı olarak yazılı sınav puanı verildiği için mülakat işlevsiz hale getirilmiştir. Hatırlarsanız Cumhurbaşkanı, 14 Mayıs seçimleri öncesinde ‘görevin gerektirdiği zorunluluklar hariç kamuya alımlarda mülakatı kaldıracağız’ dedi. Bu, devletin sözüdür. Aslında MEB, 2018 yılından beri yani 5 yıldır Cumhurbaşkanı’nın verdiği sözün gereğini zaten mülakat puanını işlevsiz kılarak yerine getiriyor. Hal böyleyken yapılması gereken; Cumhurbaşkanı’nın sözünü, yani devletin sözünü yerine getirmektir. Kaldı ki 45 dakikalık bir mülakatla öğretmenin niteliğini, yeterliliğini ölçemezsiniz. Bunu öğretmen yetiştirme safhasında ele almalıyız” 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in, bakanlık tarafından yapılacak olan öğretmen atamalarında uygulanacağını daha önce açıkladığı mülakat konusu için ‘Cumhurbaşkanı onayı bekliyoruz’ şeklideki sözlerine de değinen TES Genel Başkanı Geylan,

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu konuda talimatı var, kendisi mülakatın kaldırılacağını ifade etti. Dolayısıyla bana göre mülakat konusu Sayın Cumhurbaşkanı’nın gündeminden çıktı” diyerek, yapılması gerekenin hem öğretmen açığını giderecek hem de atama bekleyen öğretmenlerimizin beklentilerini karşılayacak şekilde mülakatsız, kadrolu atama yapılması olduğuna vurgu yaptı.