GAZZE (AA) - Gazze Şeridi'nde onlarca çocuk, İsrail hapishanelerinde tutuklu babalarını herhangi bir kısıtlamayla karşılaşmadan ziyaret etme talebiyle gösteri yaptı.

Gazze Şeridi'ndeki Vaid Esirler ve Özgürlüğüne Kavuşanlar Derneğinin çağrısıyla, Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) binası önünde İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklularla dayanışma gösterisi düzenlendi.

Gösteriye katılan onlarca Filistinli çocuk, İsrail hapishanelerinde tutuklu babalarının fotoğraflarını taşıdı.

Babası 2020 yılında tutuklanan 15 yaşındaki Sena ed-Değme, göstericiler adına yaptığı konuşmada, Filistinli ailelerin ve özellikle de babalarını göremeyen çocukların çilesine dikkati çekmek için burada toplandıklarını söyledi.

Ramazan sofralarında birlikte oturamadıkları babalarını İsrail hapishanelerinde ziyaret etmelerine de kısıtlamalar getirildiğini belirten Değme, "Filistinli çocukların da bu dünyada özgürce yaşama ve babalarının kucağında vakit geçirmeye hakkı var." dedi.

Filistinli çocuklar olarak İsrail hapishanelerinde tutuklu babalarını demir parmaklıklar olmadan açık alanda görmek istediklerini dile getiren Değme, İsrail'in Filistinli tutuklulara yönelik ziyaret kısıtlamaları politikalarına son vermesi talebinde bulundu.

Vaid Esirler ve Özgürlüğüne Kavuşanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Ebu Naim de İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutuklulara yönelik ihlallere tepki gösterdi.

Ebu Naim, "Çocukları koruma ve çocuk haklarını savunma yönünde uluslararası kanunlarla seslerini yükselten ülkeler, babaları tutuklu Filistinli çocukların çektikleri çileleri görmezden geliyor." diye konuştu.

Filistin kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde yaklaşık 4 bin 500 Filistinli bulunuyor.