EYT  İçin yapılacak düzenlemeler için artık sona gelindi. ‏ Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni şartlar ne olacak? ok merak edilen konular için Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra bir emeklilikte yaşa takılanlar mesajı da alışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin‘den geldi.

Başkan Erdoğan, EYT için 2023’e masamızdan bunu kaldırarak girmiş olacağız ifadelerini ullandı.
Başkan Recep Tayyip Erdoğan Türkmenistan’da gerçekleşecek zirveye katılmak üzere yola çıkmadan önce yaklaşık 4 milyon emeklilikte yaşa takılan sigortalıyı ilgilendiren açıklamayı yaptı. Başkan Erdoğan EYT ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

EYT’i ÖZEREK 2023’e gireceğiz. 

EYT Konusunda bu ay sonuna kadar bu işi nitelendireceğiz. bu konuyla ilgili bakan arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar.2023’e masamızdan bunu kaldırarak girmiş olacağız. 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra bir mesaj da alışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin‘den geldi. Bakan Bilgin açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

EYT’de teknik sorun ile yaş arasında nasıl ilişki kuruldu, bilmiyorum. Teknik sorun kayıtlarla ilgili sorunlar. Sorunların çözüldüğünü söylüyorum. Bu bir sorun değil alt yapıyı oluşturuyoruz. Yararlanacak insanların tamamını kapsayacak bir düzenleme yapıyoruz. Şeklinde konuştu. 

EYT’ de SON SÖZÜ BAŞKAN RECEP TAYİP ERDOĞAN SÖYLEYECEK. 


EYT’yi artık  mesele olmadan çıkaracak düzenleme için Başkan  Recep Tayyip Erdoğan talimatı verdi. EYT yasası için artık son düzlükteyken İşçi-işveren-kamu üçlemenin de bütün verileri değerlendiren hükümet sorunları çözdü.

EYT şartları ne olacak? EYT yaş sınırı olacak mı işte bu sorulara cevabı Başkan Recep Tayyip Erdoğan verecek.

alışmanın 2022 Aralık ayı içerisinde tamamlanarak yeni yılın ilk günlerinde Meclis’e sunulması bekleniyor. Ancak yasanın her koşulda 1 Ocak 2023’ü kıstas alınarak yürürlükte olması bekleniyor.
EYT Yasası ile ilgili kesinleşen üç madde aşağıdaki gibidir:

1) 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişinin olması 
2)Pirim gününün tam olması 
3)Sigortalılık gününün dolmuş olması


Emeklilikte yaşa takılanlar için 26 Aralık tarihi öne çıktı. Başkan Recep tayyip Erdoğan’ın 26 Aralık 2022’de gerçekleşecek kabine toplantısı sonrası EYT  için gerekli cevapları vermesi bekleniyor.