Aydın Adnan Menderes Üniversitesinin iki dönem önceki Rektörü Cavit Bircan kendinden sonra göreve gelen Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir için sahte video üretip yayarak iftara atmak suçundan 1 Yıl 6 Ay hapis cezasına çarptırıldı. 

ADÜ'nün eski rektörü Cavit Bircan'a mahkemelerden bir ceza daha ; 12 yıl 67 gün cezadan sonra sonraki Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir'e sahte video üretip yayarak iftara atmak suçundan 1 Yıl 6 Ay hapis cezası verildi.

Daha önce de Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, rektör yardımcıları ve bazı akademisyenlerle ilgili olarak özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kişisel verilerin kaydedilmesi, kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirmek, yaymak ve fişlemek suçlamalarından 12 yıl 67 gün hapis cezasına çarptırılan ADÜ'nün iki dönem önceki Rektörü Cavit Bircana bu sefer de İzmir Bölge Mahkemesi tarafından sonraki Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir'e sahte video üretip yayarak iftara atmak suçundan 1 Yıl 6 Ay hapis cezası verildi.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin önceki dönem rektörlerinden Prof.Dr. Osman Selçuk Aldemir ve üniversitede görevli öğretim üyelerinin şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında evlerine şafak operasyonu düzenlenen ADÜ eski Rektörü Cavit Bircan ve kendisine yardım eden gazetecilere mahkemeden ceza yağmış, Bircan toplamda 12 yıl 67 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Bircan ve diğer sanık A.E.D hakkında iftira suçundan verilen beraat kararı Bölge Adliye Mahkemesi’nde bozularak hapis cezası verildi. Bircan, iftira suçundan da 1 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

Eski Rektör Cavit Bircan'ın Sahte görüntüler ile İftira Suçunu İşlediği Mahkemede Kanıtlandı 

Geçtiğimiz yıllarda Prof.Dr. Osman Selçuk Aldemir’e yönelik sahte görüntülerle iftira atıldığı ortaya çıkmış, konu bazı sosyal medya hesapları ve gazeteciler tarafından gündemde tutulmaya çalışılarak Aldemir hakkında adli ve idari soruşturma başlatılması sağlanmaya çalışılmıştı.

Görüntülerin sahte olduğundan emin olan bir önceki ADÜ Rektörü Osman Selçuk Aldemir tarafından konuyla ilgili şikayette bulunulmuştu. Ekiplerin yaptığı araştırmada, Cavit Bircan ve A.E.D ve S.D isimli gazetecilerin iftira organizasyonunu gerçekleştirdiği belirlenmişti.

Bölge Adliye Mahkemesi kararı bozdu

Aydın 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen iftira davasında Cavit Bircan, A.E.D. ve S.D isimli şahıslar hakkında iftira suçundan beraat kararı verilmişti. Yapılan itiraz sonrası İzmir Bölge Adliye Mahkemesi beraat kararını bozdu.

Bütün detaylar ortaya çıktı

ÖMK’da Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlikte Sınav Şartı Değişti ÖMK’da Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlikte Sınav Şartı Değişti

Bölge Adliye Mahkemesi 19. Ceza Dairesi’nde görülen davada, iftira çarkının nasıl döndüğü de tek tek ortaya çıktı. Sanıkların cezadan kaçmak için sahte görüntüleri tanımadıkları birinin ellerine tutuşturduğunu söylemesi dikkat çekerken, Cavit Bircan’ın girdiği karmaşık ilişkiler de gündeme geldi.

İddia makamı mütalaasında, sanıkların işbirliği içinde olduğunu ve Osman Selçuk Aldemir’i yıpratmaya yönelik yayınlar yapmayı kararlaştırdıklarını belirtti. Öte yandan, Cavit Bircan’ın söz konusu iftira görüntülerinin yayılması için sanıklardan A.E.D ve S.D’den ulusal basın temsilcileri ile görüşme yapmaları istediği açıklandı.

Bircan’dan şok sözler: İftira için mi?

Sanıklardan A.E.D’nin gazeteci M.Ö ile görüşme yaptığı, görüntüleri gönderdiği, S.D’nin de Sözcü Gazetesi yetkilileri ile görüşme yaptığı, görüşmenin ardından Cavit Bircan’a “Sözcü Gazetesi kesin delil istiyor” şeklinde mesaj attığı, Bircan’ın da “iftira için mi” şeklinde cevap verdiği kaydedildi.

Köşe yazılarını Cavit Bircan kaleme almış

Mütalaada, A.E.D ve S.D’nin yayınladığı bazı köşe yazılarının Cavit Bircan tarafından kaleme alınarak sanıklara gönderildiği, sanıkların da yazıları kendi isimleriyle yayınladığı belirtildi.

Kargonun akıbetini bile takip etmiş

Sanıklardan A.E.D’nin iftira görüntülerini YÖK’e bir kargo firması ile ulaştırdığı, sonrasında Cavit Bircan’ın WhatsApp yoluyla sanıktan kargonun ulaşıp ulaşmadığının öğrenilmesini istediği ortaya çıktı.

YÖK’ün inceleme sonuçları da mütalaada yer aldı

YÖK tarafından başlatılan inceleme sonrasında iftira görüntülerindeki şahsın Prof.Dr.Osman Selçuk Aldemir olmadığının belirlendiği, Aldemir hakkında herhangi bir işlem yapılmasına yer olmadığına yönelik rapor tanzim edildiği öğrenildi.

Bu detaylar da iddia makamının mütalaasında yer alarak kayıtlara geçirildi.

Kumpas emniyetin 47 sayfalık analiz raporunda tüm ayrıntılarıyla yer aldı

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı operasyon sonrası ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesinin ardından tanzim edilen 47 sayfalık analiz raporunda, Cavit Bircan ve diğer sanıkların işbirliği içerisinde oldukları ve iftira suçunu işlemek kastıyla hareket ettikleri belirlendi.

Mahkemeden ceza yağdı

İzmir Bölge adliye Mahkemesi 19. Ceza Dairesi’nde görülen karar duruşmasında Cavit Bircan ve diğer sanıklara ceza yağdı.

Sanık A.E.D hakkında "Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Etmek" suçundan kurulan hükme yönelik olarak katılan vekili tarafından yapılan istinaf başvurusunun reddine karar verildi.

Sanıklar A.E.D ve Cavit Bircan hakkında "İftira" suçundan kurulan hükümlere yönelik olarak Osman Selçuk Aldemir’in avukatı ve Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılan istinaf başvurularının incelenmesi sonrası Aydın 7.Asliye Ceza Mahkemesinin 14/06/2023 tarih, 2023/68 Esas 2023/421 Karar sayılı kararının (B, C, D, E, F ve G bentlerinin) kaldırılarak;

A.E.D’nin iftira suçundan 1 YIL 3 AY HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA,

Cavit Bircan’ın iftira suçundan 1 YIL 6 AY HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMASINA karar verildi.

Kaynak : gritv com